Smith se zaměří na případ, v němž je Trump podezřelý z přechovávání utajovaných dokumentů ve svém soukromém sídle na Floridě, a také na roli bývalého amerického prezidenta v nepokojích z 6. ledna 2021, při nichž vtrhli jeho podporovatelé do budovy amerického Kongresu.

Ministr spravedlnosti Smithovo jmenování zvláštním vyšetřovatelem oznámil tři dny poté, co Trump uvedl, že bude v roce 2024 opět kandidovat na prezidenta. Bílý dům prohlásil, že ministerstvo rozhodnutí učinilo nezávisle a úřad současného prezidenta Joea Bidena v něm nesehrál žádnou roli.

Ministr Garland uvedl, že Smithovo jmenování bylo ve veřejném zájmu. "Trumpovo oznámení kandidatury a Bidenova pravděpodobná kandidatura v roce 2024 byly faktory při rozhodování, zda jmenovat zvláštního vyšetřovatele," řekl ministr.

Zvláštní vyšetřovatelé jsou zčásti nezávislí právní experti, kteří mohou být podle pravidel ministerstva spravedlnosti jmenováni pro obzvláště důležité případy, ve kterých může hrozit střet zájmů, nebo na něj veřejnost může mít podezření. Mají větší míru nezávislosti než federální prokurátoři, ale de facto stále podléhají kontrole ministra spravedlnosti, uvádí list The New York Times. Zvláštním vyšetřovatelem byl i Robert Mueller, který se zabýval podezřením na ruské vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016, v nichž zvítězil právě Donald Trump.

Ministerstvo spravedlnosti exprezidenta Trumpa vyšetřuje, protože podle něj při odchodu z Bílého domu na začátku roku 2021 neodevzdal některé citlivé dokumenty a své vlastní prezidentské záznamy Národnímu archivu USA. Mnoho měsíců trvající spor mezi úřady a Trumpem, který podle ministerstva nespolupracoval, vyústil v domovní prohlídku agentů FBI v jeho sídle na Floridě.

Druhý případ se týká období po předloňských prezidentských volbách, ve kterých Trumpa porazil Biden. Výsledky ale republikán Trump označoval za zmanipulované a opakovaně odmítl uznat porážku. Trumpovi příznivci pak zhruba dva měsíce po volbách vpadli do budovy Kongresu, kde se konalo společné zasedání obou komor, které měly potvrdit Bidenovo vítězství. V důsledku chaosu při vpádu výtržníků do Kongresu zemřelo pět lidí.

Smith podle Garlanda svoji práci zahájí okamžitě po návratu z Haagu a jeho práce "nezpomalí celkový průběh vyšetřování".

"Svoji práci budu vykonávat svižně a nezávisle. Vyšetřování povedu rychle a důkladně vpřed k závěru, který bude v souladu s fakty a zákonem," uvedl Smith ke svému jmenování.