Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nad Českem je saharský prach, ovlivní sobotní teploty

Jaro, ilustrační fotografie.
Jaro, ilustrační fotografie.
Foto: MiZ, EuroZprávy.cz

Děje se to, co meteorologové avizovali. Nad Českem se během velikonočních svátků vznáší saharský prach. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) téměř jistě ovlivní sobotní maximální teploty. Ty mají podle předpovědi dosahovat až 24 stupňů.

Ústav na sociální síti X v sobotu ráno uvedl, že už během noci se do Česka začalo dostávat od jihozápadu velké množství saharského prachu. Obloha se tak na některých místech může zdát výrazně zamlžená.

"Prach také patrně způsobil i (větší) tvorbu vysoké oblačnosti (zejména v závětří Alp), se kterou žádný z numerických modelů nepočítal. Takto velké množství prachu zcela jistě výrazně ovlivní i dnešní maximální teploty," napsali meteorologové.

Prach detekují i ve vlastní síti ceilometrů, která pomocí laserového paprsku měří vertikální odrazivost v atmosféře. Například na snímku z Ostravy-Mošnova je vidět zvýšená vrstva odrazivosti ve výšce kolem dvou kilometrů.

"Na jihozápadě Čech se prach vyskytuje ještě níže a ovlivňuje dokonce i přízemní koncentrace prachu," dodali meteorologové.

Témata:  počasí jaro ČHMÚ

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy