Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nad převážnou částí USA a Kanady zuří sněhová bouře, podle BBC je 19 mrtvých

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Nad převážnou částí Severní Ameriky i dnes zuří rozsáhlá zimní bouře, která přinesla sníh, mrznoucí déšť, záplavy a mráz a vyžádala si nejméně 19 životů. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Podle stanice CNN v USA zemřelo v souvislosti se sněhovou bouří a špatným počasím nejméně 16 lidí. Bez elektřiny je zhruba milion odběratelů a zrušeno bylo přes 2000 letů.

Bezprecedentní bouře, která už před vánočním víkendem strhávala elektrické vedení, způsobila smrtelné autonehody a vedla k rušení letů, se rozkládá přes více než 3200 kilometrů od amerického státu Texas po kanadskou provincii Québec. Podle agentury AP se varování a výstrahy před zimním počasím týkají přibližně 60 procent obyvatel USA.

Podle stanice CNN nejméně 16 lidí zemřelo v souvislosti se špatným počasím. Jednalo se o dopravní nehody, v některých případech se zdravotníci nedostali včas k lidem, kteří potřebovali jejich pomoc. Jedna z nejhorších situacích panuje zřejmě v okrese Erie ve státě New York, kde zhruba 200 lidí zůstalo zablokováno ve svých vozech během sněhové bouře, uvedla stanice CNN.

Podle agentury AP bylo dnes zrušeno na 2400 letů, což je o několik tisíc letů méně než v pátek. Bez proudu bylo k 19:30 SEČ zhruba milion odběratelů. Společnost PJM, která dodává proud 65 milionům klientů, vyzvala odběratele ve 13 státech, aby omezili svou spotřebu elektřiny, protože hrozí výpadky proudu. Podobná varování vydali provozovatelé sítí i v dalších amerických státech. Velmi chladné počasí zvyšuje spotřebu elektřiny a současně způsobuje některým elektrárnám provozní potíže.

Teploty ve státech od Skalistých hor na západě Spojených států po Apalačské pohoří na východě podle americké meteorologické služby klesly drasticky pod běžné hodnoty.

"V některých oblastech může pobyt venku vést do několika minut k omrzlinám," varovali meteorologové. Vydaných výstrah je podle nich tolik, že to dosahuje téměř rekordní hranice. V severoamerickém státě Montana teploty dosáhly až minus 45 stupňů Celsia, minus 17 stupňů pak zaznamenali ve městě Hell ve státě Michigan. V zasněžené Jižní Dakotě došlo běžné palivo příslušníkům místních původních kmenů, kteří podle svých představitelů musí pálit oblečení, aby se udrželi v teple.

Pobřeží Tichého oceánu na severozápadě USA mrznoucí déšť pokryl vrstvou ledu, podle BBC ve zmrzlých ulicích Seattlu bruslili někteří obyvatelé. Pobřežní oblasti na opačné straně země se zase potýkají se záplavami. Některé ulice a domy ve městě New York zaplavily přílivové vlny.

V pátek bylo kvůli počasí v USA zrušeno přes 5700 letů, bez elektřiny se ocitlo přes milion domácností a podniků. Uzavírky se týkaly několika dálnic, při nehodách ve státech Ohio, Missouri a Kansasu zemřelo nejméně šest lidí. V Kanadě se bez elektřiny ocitly tisíce lidí, výstrahy před extrémním mrazem a zimními bouřemi se týkají většiny země.

Témata:  USA Kanada počasí

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.