Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nadcházející týdny bojů na Ukrajině budou rozhodující, řekl šéf Evropské rady

Ukrajinská armáda střeží své území
Ukrajinská armáda střeží své území
Foto: FREE Photo Marienko Andrii / UNIAN

Nadcházející týdny bojů na Ukrajině budou rozhodující, varoval dnes předseda Evropské rady Charles Michel. Řekl to na mimořádném summitu unijních lídrů v Bruselu, kde měl společnou tiskovou konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ukrajinci podle Michela bojují i za hodnoty EU, jako je svoboda, demokracie a lidská důstojnost.

"Nadcházející týdny a měsíce budou pravděpodobně rozhodující. A protože tyto týdny budou rozhodující, tak je potřeba se nebát, zůstat ve střehu a poskytnout maximální podporu," řekl Michel. Vyzval přitom k dodávkám munice, raket nebo obranných systémů na Ukrajinu.

Válka, kterou před téměř rokem začalo napadením sousední země Rusko, napsala "novou kapitolu evropské bezpečnosti," dodal šéf Evropské rady. Ukrajinci podle něj bojují za hodnoty, které jsou v centru zájmu Evropské unie už od jejího vzniku.

Prezidenti a premiéři států evropského bloku na schůzce v Bruselu jednají kromě jiného také o další pomoci Ukrajině. Jednání se účastní i Zelenskyj, který je teprve na druhé zahraniční cestě od začátku ruské invaze na konci února minulého roku. Poprvé zavítal na konci prosince do Washingtonu.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy