reklama

Podle Attala dosahují počty infikovaných v regionu Ile-de-France v okolí Paříže a v některých dalších částech země "stratosférické úrovně". Mluvčí dodal, že v následujících týdnech se pravděpodobně zhorší situace v nemocnicích.

Právě to je důvodem nezvyklého opatření, které umožní pracovat i nakaženým zdravotníkům. Země přitom, jak poznamenává AP, bere v potaz riziko, že infikovaní nakazí další zdravotníky. Na druhou stranu musí brát v úvahu i možnost, že by v některých oblastech kvůli množství lékařů a sester v karanténě musela omezit základní zdravotní služby.

Například nemocnice v jihofrancouzském Marseille uvedla, že nové možnosti využije, pokud bude situace velmi napjatá a pozitivní nález bude mít kolem 50 procent zaměstnanců. V takové situaci ale ještě není.

Francouzská vláda dnes také vyhlásila stav zdravotní nouze na dalších zámořských územích. Rozšířila ho na Guadeloupe, Francouzskou Guyanu, Mayotte a na ostrovy Svatý Martin a Svatý Bartoloměj. Na Martiniku a Réunionu platí již od loňského roku.

"S ohledem na nemocniční kapacity těchto území a proočkovanost jejich obyvatelstva představuje současná epidemická vlna covidu-19 zdravotní katastrofu, která ohrožuje zdraví obyvatelstva," uvádí se ve vládním dekretu.

Asi 68milionová Francie v úterý zaznamenala skokový nárůst nově nakažených koronavirem. Laboratoře potvrdily 271.686 pozitivních případů, nejvíce od začátku pandemie kdekoli v Evropě. Počet lidí s těžkým covidem-19 ve francouzských nemocnicích překonal hranici 20.000, stále se však jedná o výrazně nižší údaj než při vrcholech předchozích vln nákazy.