Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO hovoří o sankcích proti Číně za podporu Ruska

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg během své pondělní návštěvy ve Washingtonu prohlásil, že NATO by mělo požadovat finanční kompenzaci od Číny za její podporu Rusku. Uvedl to server BBC.

Stoltenberg přicestoval do Spojených států v rámci příprav na červencový summit NATO, který bude slavit 75. výročí založení aliance. Hlavním tématem bude také podpora Ukrajiny ve válce proti Rusku.

Bývalý prezident Donald Trump, který kandiduje za republikánskou stranu, má oproti současnému prezidentovi Joe Bidenovi skeptičtější postoj k podpoře Ukrajiny.

Před setkáním s prezidentem Joem Bidenem se Stoltenberg zaměřil také na Čínu. Obvinil ji ze spolupráce s Ruskem a podpory ruského obranného průmyslu, což podle něj zhoršuje konflikt na Ukrajině.

Prezident Si Ťin-pching se podle Stoltenberga snaží vytvořit dojem, že se v konfliktu drží stranou, aby se vyhnul sankcím a zároveň zajistil pokračování obchodních vztahů. Šéf NATO uvedl, že Čína svými kroky konflikt podporuje, a zároveň se snaží udržet dobré vztahy se Západem.

"Peking nemůže mít obojí. V nějakém bodě, pokud nezmění své směřování, musí spojenci žádat kompenzaci," dodal Stoltenberg.

Čína na taková obvinění reaguje s tvrzením, že na rozdíl od západních zemí neposílá ani jedné straně konfliktu smrtící zbraně.

Během návštěvy Washingtonu Stoltenberg rovněž shrnul pokroky členských zemí NATO v investování do obrany.

Uvedl, že více než 20 zemí NATO letos splní cíl investovat do obrany dvě procenta HDP. To představuje čtyřnásobný nárůst oproti roku 2021, kdy tohoto cíle dosáhlo pouze šest zemí.

Témata:  NATO Čína Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 15:36

Izraelský útok v Gaze: Podle Hamásu nepřežilo více než 70 lidí

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy