Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes kritizoval pondělní test ruské rakety, která zničila jeden ze satelitů na oběžné dráze. Podle šéfa NATO byla akce nezodpovědná a zanechala ve vesmíru nebezpečné úlomky ohrožující například Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Zkoušku již v pondělí kritizovaly Spojené státy a Británie.
"Je to znepokojující jednak proto, že úlomky představují riziko pro civilní aktivity ve vesmíru, ale i proto, že jde o důkaz toho, že Rusko vyvíjí nové zbraňové systémy, které mohou sestřelovat satelity," řekl Stoltenberg novinářům před dnešním jednáním s ministry obrany zemí Evropské unie. Úlomky podle něj mohou zasáhnout nejen ISS, ale i například čínskou vesmírnou stanici.
NATO loni schválilo vybudování nového centra vesmírných operací, podle Stoltenberga však chce využívat vesmír k mírovým účelům zejména pro navigační a informační systémy.
Americká armáda přitom využívá satelity čím dál více, od navádění munice přes hlídání odpalů nepřátelských raket až po sledování pohybu vojsk. Podle pondělního vyjádření Pentagonu ruský test ukázal, že Moskva nemyslí svá vyjádření o nevojenském využívání vesmíru vážně a že je třeba zavést pro mimoplanetární aktivity jasná pravidla.
Spojené státy provedly první test rakety namířené proti satelitu v roce 1959. Moskva svůj dosud poslední uskutečnila v dubnu, ruští představitelé tehdy hovořili o vesmíru coby čím dál důležitější oblasti pro vedení války.
Rusko odmítá, že by testem rakety proti satelitu ohrozilo ISS
Obvinění, že Rusko představuje riziko pro mírové využívání vesmíru, jsou nepodložená a pokrytecká, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americké ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že Rusko provedlo test rakety proti jednomu ze svých satelitů, přičemž výbuch vytvořil úlomky, které mimo jiné ohrožují Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Ruské ministerstvo obrany dnes test protisatelitní zbraně potvrdilo, odmítlo však, že by představoval hrozbu pro ISS.
"Tvrdit, že Ruská federace představuje riziko pro aktivity mírového využívání vesmíru, je přinejmenším pokrytectví. Neexistují žádná fakta," uvedl podle agentury TASS Lavrov na tiskové konferenci. Spojené státy by podle něj měly "zasednout k jednacímu stolu a projednat své obavy". USA podle něj dosud ignorovaly ruské a čínské návrhy ohledně možné dohody, které by zabránily závodům ve zbrojení ve vesmíru.
Americké ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že ruský test vytvořil trosky na oběžné dráze, které ohrozily Mezinárodní vesmírnou stanici a budou představovat nebezpečí pro vesmírné aktivity ještě léta. "Nebezpečné a nezodpovědné chování Ruska ohrožuje dlouhodobou udržitelnost (...) vesmírného prostoru a jasně ukazuje, že tvrzení Ruska o tom, že se staví proti militarizaci vesmíru, jsou neupřímná a pokrytecká," uvedl v pondělí podle Reuters mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price s tím, že test vytvořil dalších 1500 kusů "sledovatelného kosmického smetí".
Raketový test dnes odsoudila také Francie. Ministryně obrany Florence Parlyová na twitteru napsala, že trosky vzniklé odpálením rakety jsou ohrožením pro satelity i astronauty.
Témata: Rusko, NATO (Severoatlantická aliance)
Související
24. listopadu 2024 15:45
24. listopadu 2024 11:29
23. listopadu 2024 15:04
23. listopadu 2024 9:50
21. listopadu 2024 19:33
21. listopadu 2024 12:46