Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO představí na summitu plán "mostu k členství" pro Ukrajinu

Summit NATO, Jens Stoltenberg
Summit NATO, Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Spojenci NATO představí na nadcházejícím summitu ve Washingtonu plán "mostu k členství" pro Ukrajinu a oznámí kroky na posílení ukrajinské protivzdušné obrany, informovala agentura Reuters s odkazem na vysoce postaveného amerického činitele.

"Spojenci potvrdí, že budoucnost Ukrajiny je v NATO a oznámí zvýšenou vojenskou, politickou a finanční podporu, což je součástí plánu mostu k NATO pro Ukrajinu," uvedl nejmenovaný americký představitel. Tento plán zahrnuje školení, koordinaci, logistiku a rozvoj sil.

"Cílem je připravit Ukrajinu na plnění jejích závazků v rámci Aliance od prvního dne," doplnil.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pátek podle webu NATO uvedl, že lídři členských zemí NATO budou na summitu prosazovat aktivnější roli Aliance při koordinaci mezinárodní pomoci a vojenského výcviku pro Ukrajinu, ale nestanoví konkrétní termín pro vstup Ukrajiny do NATO.

Na červnovém setkání ministrů obrany v Bruselu se spojenci dohodli, že NATO převezme vedoucí úlohu v koordinaci mezinárodní vojenské pomoci Ukrajině a ve výcviku ukrajinských vojáků.

Lídři NATO musí tento plán schválit. Spočívá v převzetí kontroly nad americkými zařízeními ve Wiesbadenu v Německu a logistickými uzly na východním křídle Aliance pod velením šéfa Velitelství spojeneckých sil pro operace v Evropě (SACEUR), amerického generála Christophera Cavoliho.

Stoltenberg upřesnil, že Aliance bude dohlížet na výcvik ukrajinských vojáků v zařízeních spojeneckých zemí, podporovat Ukrajinu v plánování a koordinaci finančních příspěvků, řídit přesuny a opravy techniky a podporovat dlouhodobý rozvoj ukrajinských ozbrojených sil.

Cílem není nahradit Spojené státy ve vedení kontaktní skupiny pro Ukrajinu, která zahrnuje více než 50 zemí zajišťujících vojenskou pomoc Kyjevu, ale spíše převzít odpovědnost za organizaci a provádění této pomoci.

Tento krok má zajistit, že spojenci budou pokračovat v podpoře Ukrajiny bez ohledu na výsledek nadcházejících prezidentských voleb v USA.

Témata:  Ukrajina NATO Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy