Severoatlantická aliance sleduje situaci ohledně dnešního výbuchu v Polsku a vede konzultace s členskými státy. Uvedl to šéf NATO Jens Stoltenberg po telefonátu s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Dodal, že je důležité, aby byla všechna fakta ověřena. Dudovi vyjádřil soustrast.

Představitelé některých členských států NATO vyzvali ke koordinaci spojenců. Další vyzývají k objasnění toho, co se v Polsku opravdu stalo. Polsko přezkoumává, zda má požádat o konzultace na základě článku 4 smlouvy NATO, uvedl dnes večer mluvčí vlády ve Varšavě. Článek 4 hovoří o tom, že státy spolu budou konzultovat vždy, když podle názoru kteréhokoliv z nich bude ohrožena jeho územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost.

"Je to mimořádné závažný incident," řekl estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu. "NATO bude pochopitelně bránit každý centimetr svého území a Estonsko se drží svého závazku kolektivní obrany," uvedl. "Radíme se s našimi spojenci o jednotné a rázné reakci," dodal.

Lotyšský premiér Krišjánis Kariňš na středu svolal mimořádnou schůzku vlády, aby od příslušných ministrů a dalších činitelů dostal informace o bezpečnostní situaci v regionu a aby země byla připravena na další kroky. "Lotyšsko a jeho spojenci v NATO jsou připraveni v jakékoliv situaci bránit své občany a území," řekl Kariňš.

"Jsem šokován zprávami o tom, že raketa nebo další munice zabíjela lidi na území Polska," napsal na twitteru šéf Evropské rady Michel. Dodal, že kromě polských představitelů se o incidentu radí s dalšími členy sedmadvacítky a jinými spojenci. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell je v kontaktu s unijními ministry zahraničí, aby dostal více informací o situaci v Polsku.

Slovenský premiér Eduard Heger na twitteru napsal, že ho zprávy o explozích ve východopolské vsi Przewodów velmi znepokojily. Polskému premiérovi Mateuszovi Morawieckému vyjádřil solidaritu a plnou podporu. "Situaci budeme konzultovat s Polskem a dalšími spojenci," dodal. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě musí Rusko vysvětlit, co se stalo. "Ruská lehkovážnost se vymyká zpod kontroly," uvedl.

Český premiér Petr Fiala i ministryně obrany Jana Černochová se shodují na tom, že pokud Polsko potvrdí, že jeho území zasáhly ruské rakety, půjde o další vyostření situace ze strany Ruska. Podle Černochové by šlo o eskalaci, i kdyby šlo o omyl.

Incident na polském území odsuzuje i Belgie, uvedl její premiér Alexander De Croo. "Belgie stojí při Polsku, všichni jsme součástí rodiny NATO, která je jednotná více než kdy v minulosti," napsal. Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho je "nyní důležité zjistit, co se přesně stalo". Francouzské ministerstvo obrany uvedlo, že prezident Emmanuel Macron požádal o potřebné ověření událostí z východního Polska.

reklama