"Nepovažuji každého Trumpova příznivce za hrozbu pro demokracii," uvedl dnes Biden na otázku ohledně svého čtvrtečního projevu. Dodal ale, že hrozbou jsou ti sympatizanti bývalého prezidenta, kteří páchají násilí či se od něj nedistancují, odmítají uznat právoplatné výsledky voleb nebo ti, kteří se snaží změnit ve svůj prospěch způsob pořádání voleb.

Ve svém čtvrtečním projevu Biden odsoudil "extremistickou ideologii", kterou vyznává Donald Trump a jeho radikální příznivci mezi republikány. Podle Bidena jejich počínání ohrožuje samotné základy amerického státu a demokracie. Podle něj není pochyb, že Trump a jeho příznivci mají dominantní postavení v současné Republikánské straně. Trumpa v předloňských prezidentských volbách volilo na 74 milionů Američanů, uvedla agentura AFP.

Projev kritizovala řada republikánů, podle kterých se Biden pokouší prohlubovat názorové a politické rozdíly mezi Američany. "V posledních dvou letech Joe Biden zahájil útok na duši Ameriky, na její lid, zákony a nejposvátnější hodnoty," uvedl lídr republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy.

Podle agentury AFP čtvrteční projev ukázal, že se Biden bude snažit udělat z listopadových voleb, ve kterých demokratům hrozí, že ztratí většinu v parlamentu, referendum o svém předchůdci. Bílý dům se domnívá, že takovým způsobem zvýší šanci demokratů na úspěch mezi umírněnými či nerozhodnutými voliči. Protežováním témat jako ochrana demokracie či právo na potraty se prezident snaží zastínit ekonomická témata, na která sází republikáni. Podle analytiků by se však tato strategie mohla Bílému domu vymstít. "Nerozhodnutí voliči se rozhodují podle konkrétních témat, například ekonomiky," domnívá se politolog Samuel Goldman, podle kterého je nyní Bidenovým cílem vyburcovat své vlastní příznivce.