"Hrozba, že ruské ozbrojené síly obnoví útok na severní frontě, roste. Tentokrát může být směr útoku změněn na západ kvůli přetnutí hlavních logistických tras pro dodávky výzbroje a bojové techniky Ukrajině od našich partnerů," řekl Hromov podle agentury Interfax-Ukrajina.

Upozornil, že sílí agresivní rétorika vedení Ruska a Běloruska spolu s tím, jak je u hranic rozmisťováno regionální uskupení vojsk svazového soustátí, které obě země formálně tvoří. Na běloruském území jsou podle generála Hromova rozmisťovány letecké jednotky a síly dalších vojsk. V Bělorusku se podle něj podnikají přípravné akce ke skryté mobilizaci. Bělorusko nadále poskytuje Rusku své území k odpalování raket a vzletu dronů.

Ukrajinské síly podle Hromova podnikají kroky ke spolehlivé obraně hranic a Kyjeva před útokem ze severu. Pokud se nepřítel rozhodne otevřít "druhou frontu" a konkrétně zahájit útok z Běloruska, "budeme připraveni k adekvátní reakci", zdůraznil ukrajinský generál.

O vytvoření společného vojenského uskupení v Bělorusku informovali minulý týden ruský prezident Vladimir Putin a běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. Představitelé běloruské armády tehdy uvedli, že cílem tohoto uskupení je především posílit ochranu a obranu běloruské hranice. Rusko podle běloruského ministerstva obrany vyslalo do Běloruska až 9000 vojáků a také přibližně 170 tanků, 200 bojových obrněných vozidel a dělostřelectvo. Obyvatelé Minsku zaznamenali také přílet ruských letadel MiG-31, které podle generála Hromova mohou být vyzbrojeny střelami s plochou dráhou letu Kalibr.

Z běloruského území vstoupili ruští vojáci na začátku invaze na Ukrajinu při ofenzivě směrem na Kyjev. Ruská armáda nadále z běloruského území podniká vzdušné údery na Ukrajinu, tvrdí Kyjev i běloruská nezávislá opozice.

Americký Institut pro studium války (ISW) minulý týden napsal, že nový útok z Běloruska na sever Ukrajiny je nepravděpodobný. Posilování ruských vojenských kapacit tu má podle něj za cíl spíše vázat v prostoru Kyjeva co největší počet ukrajinských jednotek, aby se nemohly účastnit protiofenzivy na jiných částech fronty.

Rostoucí koncentrace nepřátelských sil v Bělorusku podle generála Hromova může na jistou dobu představovat demonstraci síly, ale hrozba útoku z Běloruska trvá, napsala agentura Unian. Připomněla, že se v Bělorusku také opravuje ruská vojenská technika a že Minsk podpořil Moskvu na mezinárodní scéně, když Bělorusko ve Valném shromáždění OSN hlasovalo proti přijetí rezoluce odsuzující nelegální anexi ukrajinských regionů. Lukašenkův režim se však obává výbuchu nespokojenosti obyvatelstva v případě přímého zapojení do války proti Ukrajině či vyhlášení mobilizace.