reklama

Novou pětici tvoří skupina Britů, z nichž jeden nakazil ostatní po návratu ze Singapuru. "Počáteční případ nám byl ohlášen včera (v pátek) večer. (...) Do Francie přijel 24. ledna na čtyřdenní pobyt a zdržoval se v obci Contamines-Montjoie," citovala televize BFM TV francouzskou ministryni zdravotnictví Agnès Buzynovou.

Ve zmíněné horské obci kvůli tomu zůstanou příští týden zavřené dvě školy a úřady se budou snažit zjistit, s kým mohly nakažené osoby přijít do kontaktu. O infikované Brity pečují v nemocnicích v Lyonu, Saint-Étienne a Grenoblu.

Vláda zároveň zvýšila varování ohledně cest do Číny, které jsou nyní "nedoporučené, mimo naléhavé důvody". "Vzhledem k vývoji epidemie nCoV (zkratka pro nový čínský koronavirus, pozn. ČTK) a k opatřením přijatým čínskými úřady... bylo rozhodnuto změnit doporučení cestujícím a přejít u Číny na oranžovou (výstrahu)," oznámilo podle agentury AFP francouzské ministerstvo zahraničí.

Francouzská stupnice hodnotící bezpečnost různých destinací je čtyřstupňová: základní (zelený) stupeň je určen pro bezproblémová území, následují stupeň žlutý (zvýšená ostražitost) a oranžový (cestovat jen v případě vážných důvodů); škálu uzavírá červený stupeň pro lokality, kam francouzské úřady doporučují necestovat v žádném případě.

Nový virus, který má podobné příznaky jako chřipka a u některých nakažených vede k zápalu plic, byl od začátku roku odhalen u více než 34.000 lidí. V Číně si vyžádal už přes 700 obětí, z další třicítky zemí je hlášeno na 320 výskytů onemocnění.

Aerolinka Air France už na konci ledna kvůli epidemii přerušila veškeré své spoje začínající či končící v pevninské Číně. Paříž následně dvěma speciálními lety zajistila návrat 430 Francouzů a dalších Evropanů z velkoměsta Wu-chan, kde se nákaza původně objevila. Dalších 38 Francouzů by se mělo do vlasti dostat díky nedělnímu britskému letu, píše AFP.

reklama