Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejstabilnější státník několika generací a ikona, píší Slováci o Alžbětě II.

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Foto: Daily Telegraph

Britská královna Alžběta II. byla nejstabilnější státničkou několika generací, svět ji vnímal jako ikonu a nový britský král Charles III. předběhl svou dobu, napsal slovenský tisk v reakci na úmrtí panovnice.

"K národu a vlastně celému světu v mimořádných projevech promluvila jen několikrát, během velkých krizí. Hovořila klidně, nikdy nezvyšovala hlas a ve výrazu neprojevovala obavy ani smutek. Právě její klid, stejný za každých okolností a neměnný během dlouhých desetiletí, z ní udělal nejstabilnější státničku několika generací," uvedl deník Sme, který na titulní stránce otiskl fotografii zesnulé panovnice, jež vládla 70 let.

Podle listu Pravda svět vnímal Alžbětu II. jako ikonu, umělci zase znázorňovali často jako ženu bez emocí, s neochvějným výrazem v tváři, téměř jako vytesanou do kamene.

"S důstojností a noblesou čelila celé dekády nejen světovým událostem, ale i výstřelkům vlastní rodiny," napsal list Hospodárske noviny na svém webu. Dodal, že jedna z nejoblíbenějších panovnic je a bude těžce nahraditelným symbolem, nebo spíše nenahraditelným.

"Zatímco královna Alžběta II. byla známá svou zdrženlivostí, její prvorozený syn Charles se dlouhodobě vyjadřuje k mnoha společenským tématům. Kromě jiného je významným kritikem moderní architektury, zastává se alternativní medicíny a považuje se za bojovníka proti klimatické změně," napsal Denník N o novém panovníkovi s královským jménem Charles III..

Témata:  Královna Alžběta II.

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.