reklama

Ho Či Minovo Město je obchodní metropolí téměř stomilionové země, kde se tento měsíc výrazně zhoršila epidemická situace. Důvodem může být nová varianta koronaviru SARS-CoV-2, která je kombinací indické a britské mutace. Vietnamská vláda o ní informovala v sobotu a podle ní se přenáší rychleji než dříve známé varianty.

"Všechny akce, na nichž se má setkat více než deset lidí, budou v celém městě zakázány," uvedla dnes místní média s odkazem na nová opatření v největším městě Vietnamu. Podle nich vláda zvažuje tento limit ještě snížit na pět. Opatření souvisí i s bohoslužbou v místním kostele, kde věřící seděli těsně vedle sebe, aniž měli roušky, a zpívali. Pozitivní test na koronavirus pak mělo přes 100 z nich.

Už v pátek se v Ho Či Minově Městě, které je známé též jako Saigon, zavřely obchody a restaurace a až do odvolání se tam nekonají bohoslužby. Od pondělí vláda omezí také pohyb lidí v jedné z jeho nejhustěji obydlených čtvrtí Go Vap, kde budou smět lidé z domu jen v nejnutnějších případech.

Vietnam, který má zhruba 98 milionů obyvatel, loni evidoval jen velmi malé denní počty případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, a to maximálně několik desítek denně. Situace se výrazně zhoršila tento měsíc, kdy tam zaznamenávají několik set případů denně, nejvýše jich bylo na 370. Celkem se dosud v této zemi potvrdilo asi 6500 případů nákazy novým typem koronavirem a 47 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Více než polovina z těchto nákaz připadá na poslední měsíc.

reklama