Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vietnam je pod vodou. Zasáhl ho supertajfun Yagi

Tajfun Yagi zaplavil Vietnam
Tajfun Yagi zaplavil Vietnam
Foto: Profimedia

Počet obětí tajfunu Yagi, který zasáhl severní Vietnam, vzrostl na nejméně 143, uvedla ve středu vietnamská vláda. Více než 70 osob je stále nezvěstných.

Sesuv půdy způsobený tajfunem zničil horskou vesnici Lang Nu, informovala místní média. Při této tragédii zahynulo více než 22 lidí, zatímco nejméně 73 osob je nadále pohřešováno.

Tajfun Jagi, který je letos nejsilnější tropickou cyklónou v Asii, zničil přibližně 210 000 hektarů zemědělské půdy, uvedlo vietnamské ministerstvo zemědělství.

Tajfun zasáhl severovýchodní pobřeží Vietnamu v sobotu, poté, co se přehnal přes Filipíny a čínský ostrov Chaj-nan. Doprovázel ho vítr o rychlosti 149 kilometrů za hodinu a silné deště, které přinesly nejhorší záplavy za poslední desetiletí.

Hanoj zažila nejhorší povodně od roku 2008, uvedla státní média. Policie, armáda a dobrovolníci byli nasazeni do ulic, aby pomohli stovkám obyvatel podél břehů Rudé řeky, kteří museli být evakuováni kvůli rychlému vzestupu hladiny řeky, píše AFP.

Záběry z úterý ukazovaly lidi uvězněné na střechách domů, zatímco na sociálních sítích byly sdíleny zoufalé výzvy o pomoc.

Ve středu bylo stále ohroženo přívalovými povodněmi a sesuvy půdy 16 provincií a měst, přestože některá státní média uváděla, že voda v horských oblastech začala opadávat. 

Témata:  Vietnam Tajfun Yagi

Související

Aktuálně se děje

11. června 2026 4:00

Čtvrteční počasí může být místy i bouřlivé, naznačuje předpověď

Počasí bohaté na srážky bude v Česku panovat i během čtvrtečního dne, kdy hrozí dokonce i bouřky. Někde tak může spadnout až 20 milimetrů srážek. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Švýcarsko, ilustrační foto

Komentář

Švýcarsko se chystá na referendum, které může mít vliv i na Česko

Švýcarsko čeká v neděli hlasování, které může výrazně změnit podobu celé země. V celostátním referendu budou občané hlasovat o iniciativě, která má zabránit tomu, aby počet obyvatel země v budoucnu překročil hranici deseti milionů. V hlasování se střetávají obavy z masové migrace a nedostatku bydlení s varováními před hospodářským útlumem a roztržkou s Bruselem. Za těsného stavu průzkumů zůstává výsledek otevřený. V referendu se nejedná jen o omezení volného pohybu osob, ale také o zásadní změnu ve volném vstupu na švýcarský trh. Pokud by padl a vrátila se cla, byla by to pro český export citelná rána.