reklama

Nejvyšší soud neobvykle rychle rozhodl, že se bude případem zabývat, podotkla AP. Trump se k němu totiž odvolal teprve ve středu. Soud zdůraznil, že je nutné rychle rozhodnout, protože termíny primárních voleb se blíží. Spor se proto začne řešit na začátku února.

Americká média připomínají, že u nejvyššího soudu mají aktuálně v poměru šest ku třem převahu konzervativní soudci. Trojici z nich nominoval během svého funkčního období v Bílém domě sám Donald Trump.

Exprezidenta vyloučil z primárek také stát Maine. V Coloradu odůvodnili soudní rozhodnutí s pomocí 14. dodatku ústavy, který zakazuje zastávání veřejných funkcí osobám, které se zapojily do vzpoury. Naráželo se tak na Trumpovu roli v rámci událostí ze 6. ledna 2021, kdy došlo k vpádu jeho stoupenců do Kapitolu.

Trump je favoritem pro zisk republikánské nominace do listopadové prezidentské volby. Demokraty v ní s největší pravděpodobností bude reprezentovat úřadující prezident Joe Biden, který Trumpa porazil ve volbě v roce 2020.

Bývalý prezident a kontroverzní podnikatel v pátek vystoupil v Iowě, kde proběhnou primární volby už v lednu. Spojené státy při té příležitosti označil za selhávající zemi, která je posetá teroristy a "bláznivými" imigranty ze sousedního Mexika. "Za vlády Joea Bidena se nezlepšila jediná věc. Všechno je v nepořádku," poznamenal.

Trump během vystoupení zopakoval nepodložená tvrzení o rozsáhlých volebních podvodech při minulé prezidentské volbě. Kritizoval také někdejší velvyslankyni USA Nikki Haleyovou, která se jeví jako největší soupeřka v táboru republikánů. Akce se zúčastnily stovky podporovatelů.