Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Některé ústní vody dokážou zničit covid? Vědci přišli se zajímavým objevem

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

V boji s nákazou koronavirem může pomoci ústní voda s antiseptickými složkami, která dokáže zničit virus SARS-CoV-2 v ústní dutině během 30 vteřin. K tomuto závěru dospěli ve své studii britští vědci z univerzity v Cardiffu, uvedl server BBC.

Experti zatím testovali účinky ústních vod pouze v laboratorních podmínkách, klinické testování na pacientech mají teprve před sebou.

Autoři výzkumu ve své zprávě uvádějí, že ústní voda obsahující antiseptickou látku cetylpyridinium-chlorid (CPC) v množství minimálně 0,07 procenta dokáže koronavirus obsažený ve slinách efektivně ničit. V laboratoři po dobu 12 týdnů simulovali podmínky podobné těm, které panují v ústní dutině a měřili, jak různé značky ústních vod snižují množství viru v ústech.

"Ačkoli je tato laboratorní studie povzbudivá a je krokem vpřed, potřebujeme samozřejmě další výzkum... Musíme porozumět tomu, zda efekt ústních vod, který jsme viděli v laboratoři, bude fungovat i u pacientů," citoval list The Independent šéfa výzkumného týmu Davida Thomase. Klinické testování by podle něj mělo skončit na začátku příštího roku.

"Tato studie podporuje další poznatky o tom, že několik běžně dostupných ústních vod určených pro prevenci parodontózy může deaktivovat virus SARS-CoV-2 i další koronaviry," dodal spoluautor výzkumu Richard Stanton.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 vědci Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.