reklama

V listopadu evidoval Frontex téměř 22.800 nelegálních přechodů unijních hranic, což ve srovnání s předchozím měsícem představuje nárůst o 30 procent.

Trasou ze západní Afriky se do EU dostalo v listopadu 8150 migrantů, přičemž za stejné období v loňském roce to bylo přitom jen 517. Podle Frontexu se jedná o měsíční maximum od chvíle, kdy agentura začala v roce 2009 data evidovat.

Za období leden až listopad 2020 doplulo na španělské Kanárské ostrovy téměř už 19.000 migrantů, z toho většina od začátku srpna. Většina nově příchozích po této trase pochází ze zemí subsaharské Afriky a Maroka.

Nárůst registrovala i trasa přes centrální Středomoří, kterou v listopadu využilo o 61 procent více migrantů než v říjnu. Celkový počet nově příchozích se letos zvýšil více než dvojnásobně na 34.200. Dvě pětiny migrantů zde představují Tunisané.

Trasu přes západní Středomoří využívají zejména Alžířané, počty migrantů se tu letos nicméně snížily o 29 procent na 15.900. Stejný trend je pozorovatelný také ve východním Středomoří, kde nelegálních přechodů hranic ubylo dokonce o tři čtvrtiny. Za prvních 11 měsíců tudy unijní půdy dosáhlo 18.500 lidí, z většiny Syřanů, Afghánců či Turků.

Takzvanou balkánskou migrační trasou se letos do EU dostalo téměř 23.300 migrantů, což je dvakrát tolik v porovnání se stejným obdobím loni. Za poslední měsíc dosáhl počet nelegálních přechodů 3200, což meziměsíčně je o 16 procent méně. Šedesát procent migrantů jsou zde Syřané.

reklama