reklama

"Tyto věci jsou důvěrné," řekl Seibert. "Mohu jen potvrdit, že kancléřka s premiérem Babišem včera telefonicky jednala," uvedl. "A pokud tam byla žádost o pomoc, pak bude jistě na všech úrovních prověřena. Jinou odpověď k tomu dnes nemohu poskytnout," dodal.

Seibert rovněž řekl, že dění v Česku nenechává Německo lhostejným. "Samozřejmě jako sousedé a přátelé Česka sledujeme, jak těžce se tam pandemie vyvinula a jak extrémně se situace v některých regionech vyhrotila," poznamenal německý vládní mluvčí.

Babiš v úterý řekl, že telefonicky jednal s Merkelovou, která chce zjistit, o kolik nemocných z Česka se může Německo postarat. Česko má podle Babiše prozatím konkrétní nabídku devíti lůžek pro pacienty s covidem-19 od saského premiéra Michaela Kretschmera, který pomoc Praze nabízel opakovaně. Stejně tak již dříve slíbil vyčlenit lůžka pro české pacienty i bavorský premiér Markus Söder. Pomoc v úterý adresovalo Česku také západoněmecké Severní Porýní-Vestfálsko, jehož premiérem je předseda vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet.

Deník Bild napsal, že Merkelová se po telefonátu s Babišem obrátila mimo jiné i na Sasko-Anhaltsko, které sousedí se Saskem. Sasko-anhaltský premiér Reiner Haseloff solidaritu okamžitě přislíbil. "Situace v Česku je katastrofální, už to nezvládají," řekl Haseloff.

České nemocnice ale podle Babiše zatím situaci zvládají, takže není jisté, zda bude nutné lůžka v sousední zemi využít. Premiér ale připustil, že kapacita lůžek pro pacienty s potřebou intenzivní péče už je v Česku velice malá.

reklama