Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Němci se letos nejvíce bojí inflace, strach z ní má 67 procent obyvatel

Německo, ilustrační foto
Německo, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na 67 procent Němců má strach z rostoucích nákladů na potraviny a energie, zatímco loni měl takovéto obavy každý druhý. Vyplývá to ze studie, kterou dnes v Berlíně představila pojišťovací společnost R+V Versicherung.

Ta zjistila, že z finančních a hospodářských nejistot mají Němci výrazně větší strach než z přírodních katastrof a extrémních výkyvů počasí nebo z celosvětového růstu moci autoritářských režimů.

"Úzkostlivý pohled do peněženek rychle zvyšuje finanční obavy. Celkově pak mají lidé mnohem větší obavy než před rokem," řekl vedoucí výzkumu Grischa Brower-Rabinowitsch. Poukázal na to, že index strachu, který je průměrem všech sledovaných kategorií obav, vzrostl meziročně o šest procentních bodů a nyní je s hodnotou 42 procent na nejvyšší úrovni za poslední čtyři roky.

Zatímco loni se Němci nejvíce obávali zvyšování daní a snižování dávek kvůli pandemii nemoci covid-19 a předloni kontroverzní politiky tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa, letos se na vrchol žebříčku strachu dostaly rychle rostoucí náklady na život. Podobně vysokou obavu ze zdražování životních nákladů měli Němci naposledy v roce 2010.

Například terorismus, který anketě v Německu vévodil v letech 2016 a 2017, se letos mezi deset největších strachů vůbec nedostal. Finanční obavy tak letos v hodnocení zcela převládly. "Cenová spirála děsí obyvatelstvo všech vrstev. Platí to pro bohaté i chudé respondenty, mladé i staré, muže či ženy a pro příznivce všech politických stran napříč spolkovými zeměmi," řekl politolog Manfred Schmidt z univerzity v Heidelbergu.

Brower-Rabinowitsch na tiskové konferenci poukázal na to, že meziroční nárůst obavy z životních nákladů o 17 procentních bodů na zmíněných 67 procent je pozoruhodný. Podobně výrazný nárůst v této kategorii společnost R+V Versicherung zaznamenala v roce 1993, kdy se Německo vyrovnávalo s hospodářskými dopady po znovusjednocení země. Strach z inflace tehdy zrychlil z 29 na 57 procent. Loni se pak podle studie inflace obávalo 50 procent dotazovaných.

Německo se nyní potýká s hospodářskými následky ruské invaze na Ukrajinu, zejména pak s energetickou krizí, která dramaticky zdražila náklady na energie. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v září podle dnešní konečné zprávy statistického úřadu zrychlilo na deset procent ze srpnové hodnoty 7,9 procenta. Pro celý letošní rok pak vláda očekává růst inflace o osm procent.

Druhou největší obavou Němců po vysokých nákladech na potraviny a energie je strach z toho, že bydlení se v Německu stane finančně nedostupné. Na třetím místě skončila obava ze zhoršující se hospodářské situace, čtvrté jsou starosti kvůli vysokým daním a omezování příspěvků a páté obavy daňových poplatníků z dluhové krize Evropské unie.

Největší nefinanční obavou je se 49 procenty strach z přírodních katastrof, který je na šesté příčce. Sedmé jsou obavy z růstu moci autoritářů a osmý je strach z klimatických změn. Na deváté, respektive desáté příčce pak skončily obavy, že země se nevyrovná s přílivem běženců a že politici své úkoly nezvládnou.

Studie je výsledkem průzkumu veřejného mínění mezi zhruba 2400 Němci staršími 14 let. Průzkum se uskutečnil mezi červnem a srpnem letošního roku. Společnost R+V Versicherung přehled největších obav Němců sestavuje 30 let, poprvé s ním začala v roce 1992.

Témata:  Německo ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy