Na třech ze čtyř potrubí, která tvoří podmořské plynovody Nord Stream 1 a 2 vedoucí plyn z Ruska do Evropy, se minulý měsíc našly trhliny. Příčina jejich vzniku zatím není známa. Například švédská tajná policie minulý týden uvedla, že prvotní vyšetřování škod v místech úniku plynu posílilo podezření ze sabotáže.

Německá generální prokuratura, která sídlí v Karlsruhe a je nejvyšším státním zastupitelstvím v zemi, uvedla, že vyšetřuje kvůli podezření ze spáchání trestných činů "úmyslné způsobení výbuchu" a "protiústavní sabotáž". Vyšetřování vede proti neznámé osobě. "Rychlé výsledky (vyšetřování) nelze očekávat," uvedla generální prokuratura.

Rusko, jehož polostátní firma Gazprom je většinovým vlastníkem plynovodů, obvinilo z útoku na ně Spojené státy a jejich spojence. Ti to odmítají. Někteří evropští politici, například polský premiér Mateusz Morawiecki, obvinil ze sabotáže na plynovodech Rusko.

Provozovatel Nord Streamu 2 dnes provedl řízené odtlakování jednoho ze dvou plynovodů. Podle Reuters uvedl, že tak učinil z bezpečnostních důvodů.

Tlak v potrubí B se snížil na přibližně 50 barů. Další bezpečnostní kroky "podléhají výsledkům průzkumu potrubí a diskusím s příslušnými úřady", sdělil provozovatel.

reklama