plynovod Nord Stream

Masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn

WP: Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream

Svět

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn

Prokurátor: Za výbuchy Nord Streamu nejspíš stojí státem sponzorovaná skupina

Svět

Podle švédského prokurátora, který vyšetřuje loňské exploze na plynovodech Nord Stream, je nejvíce pravděpodobným scénářem, že za výbuchy stála "státem sponzorovaná skupina". Je nicméně stále "teoreticky možné", že měla incident na svědomí určitá nezávislá skupina, dodal Mats Ljungqvist. Doplnil, že typ výbušniny použitý při útocích vyloučil "velké množství hráčů", uvedla agentura Reuters.

Masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn

Na místě explozí plynovdu Nord Stream operovaly ruské vojenské lodě

Svět

V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, se několik dní před výbuchy pohybovaly ruské válečné lodě. S odkazem na informace tajných služeb a vlastní analýzy to napsal německý zpravodajský server t-online. Podle něj šlo o plavidla, která měla potřebné vybavení na to, aby případně mohla umístit na mořské dno nálože s trhavinou.

Volodymyr Zelenskyj

Svět

Zelenskyj odmítl zprávy médií o zapojení Ukrajiny do útoku na Nord Stream

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj důrazně odmítl zapojení Ukrajiny do loňského útoku na plynovody Nord Stream 1 a 2. Informovala o tom agentura Unian. Západní média dříve s odkazem na zdroje uvedla, že za útok může být zodpovědná proukrajinská skupina. "Co se týče Nord Streamu, nemáme s tím nic společného," uvedl Zelenskyj na tiskové konferenci s finskou premiérkou Sannou Marinovou, která dnes navštívila Kyjev.

Oleksij Reznikov

Reznikov: Zpráva vinící z útoku na Nord Stream proukrajinské síly je kompliment

Svět

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov popřel možné zapojení svého ministerstva do loňských útoků na plynovody Nord Stream. Přesvědčení, že by ukrajinské speciální síly byly schopny provést takovou operaci, je ale podle něj vlastně do jisté míry komplimentem. Reznikov to dnes řekl novinářům na okraj neformálního jednání ministrů obrany zemí EU ve Stockholmu, kterého se účastní.

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

NYT: Podle informací USA může za útokem na Nord Stream být proukrajinská skupina

Svět

Za loňským útokem na plynovody Nord Stream může stát proukrajinská skupina. Napsal to dnes list The New York Times s odvoláním na nejmenované americké představitele, kteří se odkazovali na nové zpravodajské informace. Zdroje zároveň uvedly, že nejsou žádné důkazy, že by do operace byl zapojen ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo že by skupina jednala na pokyn ukrajinských vládních či vojenských činitelů. Ukrajina dnes znovu odmítla jakoukoliv spojitost s útokem, zatímco USA odkázaly na evropská vyšetřování. Ruský diplomat vyzval k nezávislému vyšetřování pod záštitou OSN.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

Lavrov obvinil země EU, že pořádně nevyšetřují poškození plynovodů Nord Stream

Svět

Zdá se, že žádná ze zemí Evropské unie řádně nevyšetřuje zářijové úniky plynu z plynovodů Nord Stream, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Evropské státy už dříve vyjádřily podezření, že se jednalo o záměrné poškození, a některé z nich obvinily Moskvu. Ta naopak ze sabotáže obvinila Západ. Incident vyšetřují dánské a švédské úřady.

Masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn

Rusové neví, zda přistoupí k opravě poškozených plynovodů Nord Stream

Svět

Rusko se zatím nerozhodlo, zda opraví dvě poškozená plynovodní potrubí Nord Stream, sdělil dnes podle agentury TASS mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Mluvčí zároveň zopakoval obvinění, s nímž Moskva přišla o víkendu, že za poškozením potrubí ze září stojí Británie a že britští odborníci se zapojili také do sobotního útoku na ruské lodě na nelegálně anektovaném poloostrově Krym. Londýn obě ruská tvrzení už o víkendu popřel.

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Moskva obvinila britské námořnictvo z odpovědnosti za výbuchy Nord Streamu

Svět

Ruské ministerstvo obrany dnes obvinilo britské námořnictvo z odpovědnosti za zářijové výbuchy na plynovodech Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři. Tvrzení nepodložilo žádnými důkazy, upozornila agentura Reuters. Z potrubí, které vede z Ruska do Německa, po výbuchu začal unikat plyn. Kreml již dříve připisoval odpovědnost Západu.

Masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn

Dánští vyšetřovatelé potvrdili rozsáhlé poškození plynovodů Nord Stream

Svět

Dánské úřady dnes potvrdily rozsáhlé poškození plynovodů Nord Stream u dánských břehů v Baltském moři a uvedly, že příčinou byly "silné výbuchy". Švédský deník Expressen dnes zveřejnil první údajné záběry poškozených produktovodů vedoucích z Ruska do Německa. Dohromady čtyři mohutné úniky plynu se na konci září vyskytly v mezinárodních vodách.

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Svět

Rusko si u velvyslanců Německa, Švédska, Dánska stěžovalo kvůli Nord Streamu

Rusko uvedlo, že si v těchto dnech předvolalo diplomaty z Německa, Dánska a Švédska, aby si u nich stěžovalo na to, že Moskva ani ruský plynárenský gigant Gazprom nebyly přizvány k vyšetřování případů poškození potrubí plynovodů Nord Stream. Na svých internetových stránkách o tom informuje ministerstvo zahraničí v Moskvě.

Masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn

Německá generální prokuratura začala vyšetřovat výbuchy plynovodů Nord Stream

Svět

Německé generální státní zastupitelství zahájilo vyšetřování výbuchů sítě plynovodů Nord Stream. Vyšetřovatelé tak mohou začít shromažďovat důkazy. S odkazem na mluvčího úřadu o tom dnes informovala agentura Reuters. Zářijové úniky plynu z potrubí do Baltského moře po několika explozích vyšetřují i Švédsko a Dánsko.

Masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn

Svět

Nord Stream zřejmě poškodily výbuchy stovek kilogramů výbušnin, uniklo mnoho metanu

Plynovod Nord Stream zřejmě poškodily výbuchy, které se svou silou rovnaly explozi několika stovek kilogramů trhavin. Stojí to v dopise zaslaném Dánskem a Švédskem Radě bezpečnosti OSN, píší dnes dánská média. Podle švédského ministra energetiky Khashayara Farmanbara je téměř vyloučené, že za výbuchy stojí někdo jiný než státní entita.

Rusko, Kreml

Kreml vyzval k mezinárodnímu vyšetřování výbuchů na plynovodech

Svět

Kreml dnes vyzval k mezinárodnímu vyšetřování výbuchů, které poškodily potrubí plynovodů Nord Stream na dně Baltského moře. Mluvčí ruského prezidenta ale podle agentury TASS ponechal bez odpovědi otázku, zda je Rusko ochotno se podělit o údajné důkazy, které podle šéfa ruské civilní rozvědky SVR Sergeje Naryškina svědčí o západní stopě v těchto událostech.

Vladimír Putin

Putin označil poškození plynovodů Nord Stream za "mezinárodní terorismus"

Svět

Poškození plynovodů Nord Stream je "aktem mezinárodního terorismu", uvedl dnes podle prohlášení Kremlu ruský prezident Vladimir Putin v telefonátu se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Turecký prezident na šéfa Kremlu naléhal, aby podnikl kroky ke snížení napětí ohledně Ukrajiny, píše agentura Reuters.

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy