Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WP: Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream

Masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn
Masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn
Foto: Helikopter Wing / Danish Defence

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Server uvádí, že CIA údajně věděla o plánované ukrajinské sabotáži a informace už loni poskytla některým evropským státům. Podle dokumentu se na operaci měl podílet malý potápěčů ukrajinské armády čítající šest lidí.

Všichni členové týmu měli spadat přímo pod vrchní velení ukrajinské armády a k sabotáži mělo dojít po 17. červnu loňského roku. K výbuchům Nord Streamu nakonec skutečně došlo, ale až v září, a Kyjev účast na nich popřel, stejně jako Rusko.

Podle serveru někteří američtí činitelé krátce po explozích naznačovali, že za útoky stojí Rusko, které chtělo vydírat Evropu plynem. Portál však uvdí, že americká administrativa nemá žádné důkazy, které by ukazovaly směrem k Moskvě, a tak se na jednáních NATO a EU o Nord Streamu nemluví.

Podmořské exploze, které loni v září vyřadily z provozu dva plynovody Nord Stream sloužící pro přepravu plynu z Ruska do Evropy, jsou dodnes nevyjasněny. BBC připomíná, že bezprostředně poté někteří lidé na Západě ukázali prstem na Rusko, zatímco Moskva naopak obvinila ze sabotáže západní země.

Rusko označilo incident za teroristický útok a naznačilo, že za ním stojí západní země. Podle některých médií za sabotáží může stát být proukrajinská skupina, Kyjev ale jakékoli zapojení odmítá.

V době výbuchů plynovodem Nord Stream 1 plyn neproudil, Rusko to odůvodňovalo údržbou. Nord Stream 2 sice už dokončen, kvůli válce na Ukrajině a protiruským sankcím ale v té době nebyl spuštěn.

Podle serveru se ale na místě před explozí pohybovaly ruské lodě schopné provádět podvodní operace. Novináři odhalili, že nedaleko míst výbuchů se pohybovala ruská výzkumná loď Sibirjakov, remorkér SB-123 a třetí loď ruské námořní flotily, kterou média nebyla schopna identifikovat.

Podle BBC se jednalo o tzv. "lodě duchů", které měly vypnuté vysílače. Média ale tvrdí, že byla schopna sledovat jejich pohyb pomocí zachycené rádiové komunikace, kterou plavidla odesílala na ruské námořní základny mezi červnem a zářím 2022.

Tyto lodě se údajně pohybovaly v blízkosti míst výbuchu po dobu několika hodin a v jednom případě dokonce téměř celý den. Předpokládá se navíc, že jedno loď Sibirjakov je schopna podvodního sledování a mapování, stejně jako vypuštění malého podvodního plavidla.

Remorkér SB-123 na místo údajně dorazil pouhých pět dní před zářijovými výbuchy a rádiová komunikace naznačuje, že tam zůstal celý večer a noc, než se odebral zpět do Ruska. Na místě výbuchů se pohybovala týden před explozemi i další, čtvrtá ruská loď.  

Témata:  plynovod Nord Stream

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.