Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.
Server uvádí, že CIA údajně věděla o plánované ukrajinské sabotáži a informace už loni poskytla některým evropským státům. Podle dokumentu se na operaci měl podílet malý potápěčů ukrajinské armády čítající šest lidí.
Všichni členové týmu měli spadat přímo pod vrchní velení ukrajinské armády a k sabotáži mělo dojít po 17. červnu loňského roku. K výbuchům Nord Streamu nakonec skutečně došlo, ale až v září, a Kyjev účast na nich popřel, stejně jako Rusko.
Podle serveru někteří američtí činitelé krátce po explozích naznačovali, že za útoky stojí Rusko, které chtělo vydírat Evropu plynem. Portál však uvdí, že americká administrativa nemá žádné důkazy, které by ukazovaly směrem k Moskvě, a tak se na jednáních NATO a EU o Nord Streamu nemluví.
Podmořské exploze, které loni v září vyřadily z provozu dva plynovody Nord Stream sloužící pro přepravu plynu z Ruska do Evropy, jsou dodnes nevyjasněny. BBC připomíná, že bezprostředně poté někteří lidé na Západě ukázali prstem na Rusko, zatímco Moskva naopak obvinila ze sabotáže západní země.
Rusko označilo incident za teroristický útok a naznačilo, že za ním stojí západní země. Podle některých médií za sabotáží může stát být proukrajinská skupina, Kyjev ale jakékoli zapojení odmítá.
V době výbuchů plynovodem Nord Stream 1 plyn neproudil, Rusko to odůvodňovalo údržbou. Nord Stream 2 sice už dokončen, kvůli válce na Ukrajině a protiruským sankcím ale v té době nebyl spuštěn.
Podle serveru se ale na místě před explozí pohybovaly ruské lodě schopné provádět podvodní operace. Novináři odhalili, že nedaleko míst výbuchů se pohybovala ruská výzkumná loď Sibirjakov, remorkér SB-123 a třetí loď ruské námořní flotily, kterou média nebyla schopna identifikovat.
Podle BBC se jednalo o tzv. "lodě duchů", které měly vypnuté vysílače. Média ale tvrdí, že byla schopna sledovat jejich pohyb pomocí zachycené rádiové komunikace, kterou plavidla odesílala na ruské námořní základny mezi červnem a zářím 2022.
Tyto lodě se údajně pohybovaly v blízkosti míst výbuchu po dobu několika hodin a v jednom případě dokonce téměř celý den. Předpokládá se navíc, že jedno loď Sibirjakov je schopna podvodního sledování a mapování, stejně jako vypuštění malého podvodního plavidla.
Remorkér SB-123 na místo údajně dorazil pouhých pět dní před zářijovými výbuchy a rádiová komunikace naznačuje, že tam zůstal celý večer a noc, než se odebral zpět do Ruska. Na místě výbuchů se pohybovala týden před explozemi i další, čtvrtá ruská loď.
Témata: plynovod Nord Stream
Související
23. srpna 2024 18:49
21. srpna 2024 8:39
19. srpna 2024 8:29
17. srpna 2024 10:19
15. srpna 2024 13:17
15. srpna 2024 12:07