Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko se také podílelo na zničení plynovodu Nord Stream. Tvrdí bývalý šéf německé tajné služby

August Hanning, bývalý prezident německé Spolkové zpravodajské služby (BND).
August Hanning, bývalý prezident německé Spolkové zpravodajské služby (BND).
Foto: Profimedia

Německo vydalo první mezinárodní zatykač v souvislosti s výbuchem plynovodů Nord Stream, zatímco Wall Street Journal tvrdí, že do sabotáže byla zapojena ukrajinská vláda. Bývalý šéf německé zpravodajské služby BND, August Hanning, však pro televizi Die Welt uvedl, že část odpovědnosti může nést také Polsko.

Útok na plynovody byl podle Hanninga výsledkem "dohody mezi nejvyššími představiteli Ukrajiny a Polska," uvedl ve čtvrtečním rozhovoru. Na základě jeho informací měla Varšava ukrajinskému týmu zajistit logistickou podporu.

Bývalý šéf německé tajné služby, August Hanning, který vedl německou tajnou službu do roku 2005, uvedl, že do útoku na plynovody byly zapojeny nejen ukrajinské, ale i polské tajné služby. Podle jeho slov šlo o dohodu mezi nejvyššími představiteli Ukrajiny a Polska, konkrétně mezi prezidenty Zelenským a Dudou. Hanning naznačil, že ukrajinská tajná služba provedla útok s výraznou logistickou podporou z Polska.

„Je jasné, že do toho byly zapojeny i polské tajné služby. Nemyslím si, že šlo jen o tajné služby, ale o to, že došlo k dohodě mezi nejvyššími představiteli Ukrajiny a Polska," řekl bývalý šéf tajné služby. „Útok zřejmě provedla ukrajinská tajná služba, a to díky silné logistické podpoře z Polska... Taková rozhodnutí jsou přijímána na nejvyšší úrovni a já věřím, že bylo dosaženo dohody... mezi Zelenským a prezidentem Dudou."

Tato obvinění mohou ovlivnit mezinárodní vztahy, i když situace kolem útoku zůstává nejasná. Varšava tato obvinění důrazně odmítla, přičemž místopředseda vlády Krzysztof Gawkowski prohlásil, že Polsko se na útoku nepodílelo a označil tvrzení za lež.

Moskva nevěří ve scénář, že by za útokem na plynovody Nord Stream stálo Polsko. Kreml považuje vzájemné obviňování evropských spojenců za nepřesvědčivé a pravděpodobně za snahu odvést pozornost od skutečných pachatelů. "Upřímně řečeno, nevím, kdo musíte být, abyste uvěřili informaci, že banda opilých ukrajinských potápěčů může vyhodit do povětří Nord Stream," uvedl první zástupce stálého představitele Ruska při OSN Dmitrij Polianskij v reakci na článek Wall Street Journal, s tím, že tento systém je složitý a nachází se v oblasti pečlivě sledované NATO.

Témata:  plynovod Nord Stream Rusko válka na Ukrajině Polsko Německo August Hanning Federální zpravodajská služby (BND)

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy