Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko tvrdí, že obvinění z účasti na sabotáži Nord Streamu je nepravdivé

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream
Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream
Foto: Danish Defence

Polské ministerstvo zahraničních věcí rázně odmítlo obvinění z účasti Polska na sabotáži plynovodů Nord Stream v roce 2022. Náměstek ministra zahraničí Andrzej Szejna označil tato obvinění za senzační teorii, která by se spíše hodila do špionážního filmu. Uvedl to server Business Insider.

Szejna reagoval na tvrzení bývalého šéfa německé zpravodajské služby Augusta Hanninga, který minulý týden uvedl, že útoky na Nord Stream mohly být provedeny s podporou Polska a se souhlasem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a polského prezidenta Andrzeje Dudy. Szejna označil tato tvrzení za "sensační scénář, který je nepravdivý."

"Stanovisko ministerstva zahraničních věcí je jasné: Polsko nemá s poškozením Nord Streamu absolutně nic společného," prohlásil Szejna.

Na otázku, zda jde o pokus rozdělit Poláky a Ukrajince, Szejna odpověděl, že to spíše vnímá jako snahu Ruska rozvrátit vztahy mezi Varšavou a Berlínem, narušit solidaritu Výmarského trojúhelníku a oslabit Evropskou unii.

Dodal, že se to však nepodaří, protože spolupráce v rámci Výmarského trojúhelníku funguje dobře.

Szejna také uvedl, že je pozitivní, že německý kancléř Olaf Scholz se k záležitosti nevyjádřil, protože "sensační scénáře, které nejsou vhodné pro seriózní politickou diskusi, ale spíše do špionážního filmu, se nekomentují."

Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 byly zasaženy explozemi 26. září 2022, které poškodily potrubí na čtyřech místech nedaleko dánského ostrova Bornholm v Baltském moři.

Rusko obvinilo z poškození plynovodů Spojené státy, Británii a Ukrajinu, ale tyto země obvinění kategoricky odmítly.

Bývalý šéf německé zpravodajské služby August Hanning následně pro deník Die Welt řekl, že podle něj existovaly dohody mezi Polskem a Ukrajinou týkající se útoku. List Wall Street Journal krátce před tím informoval, že sabotáž plynovodu Nord Stream financovali soukromí podnikatelé, na které dohlížel jeden z nejvyšších ukrajinských generálů.

Ukrajina však jakoukoli účast odmítá. Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak popřel účast na poškození plynovodů Nord Stream a obvinil z incidentu Rusko. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

"Takový čin lze uskutečnit jen s rozsáhlými technickými a finančními prostředky. A kdo to měl v době výbuchů? Jedině Rusko," řekl poradce prezidenta Volodymyra Zelenského.

Jak už server EuroZprávy.cz informoval dříve, čtyři ukrajinští představitelé z oblasti obrany a bezpečnosti, kteří byli buď přímo zapojeni do plánování operace, nebo o něm byli informováni, potvrdili, že cílení na plynovody považovali za legitimní krok v rámci ukrajinské obranné války proti Rusku.

Podle zveřejněných informací se CIA dozvěděla o plánované sabotáži díky nizozemské vojenské zpravodajské službě MIVD. Americká agentura následně varovala jak domácí, tak německé představitele před možným nebezpečím.

Témata:  plynovod Nord Stream Polsko válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

16. září 2024 13:51

Povodně aktuálně: Policie řeší případy rizikového chování, s evakuací pomáhají vojáci

K nedělním 19:00 zasahovali hasiči a další složky integrovaného záchranného systému u 1 932 mimořádných událostí, celkem od začátku povodní řešili 7 884 událostí. Bylo evakuováno přes 12 000 lidí. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) to uvedl po zasedání Ústředního krizového štábu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy