"Po explozích na Nord Streamu - které, jak se zdá, v Evropské unii nikdo objektivně nevyšetřuje - Rusko zastavilo dodávky plynu severní cestou," citovala dnes agentura TASS Lavrova, který hovořil na virtuálním summitu Organizace černomořské ekonomické spolupráce (BSEC).

Švédská prokuratura ve druhé polovině listopadu na základ ěvyšetřování uvedla, že zářijové úniky plynu z plynovodů Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři způsobila sabotáž. Na poškozených plynovodech byly podle ní objeveny zbytky výbušnin. Dánsko v říjnu oznámilo, že podle předběžných výsledků vyšetřování byly úniky plynu způsobeny mohutnými explozemi. Vlastní vyšetřování vede i Německo.

List The Washington Post dnes napsal, že neexistují přesvědčivé důkazy, že za incidentem stála Moskva. Odvolává se na přitom na několik anonymních úředníků a diplomatických a zpravodajských představitelů z několika zemí včetně Německa či Spojených států. Podle některých za výbuchy nestálo Rusko, další se domnívají, že získat důkazy k obvinění jakékoli země bude nemožné. "Nikdo ale nepochybuje, že poškození bylo úmyslné," píše list.