Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj odmítl zprávy médií o zapojení Ukrajiny do útoku na Nord Stream

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj důrazně odmítl zapojení Ukrajiny do loňského útoku na plynovody Nord Stream 1 a 2. Informovala o tom agentura Unian. Západní média dříve s odkazem na zdroje uvedla, že za útok může být zodpovědná proukrajinská skupina. "Co se týče Nord Streamu, nemáme s tím nic společného," uvedl Zelenskyj na tiskové konferenci s finskou premiérkou Sannou Marinovou, která dnes navštívila Kyjev.

List The New York Times v úterý s odvoláním na nejmenované americké představitele napsal, že za sabotáží může stát proukrajinská skupina. Zdroje listu zároveň uvedly, že nejsou žádné důkazy, že by do operace byla zapojena Zelenského administrativa. Vlastní zprávu o incidentu pak zveřejnila německá média, která rovněž uvedla, že za sabotáží může stát proukrajinská skupina. Zároveň se podle nich mohlo jednat o operaci pod falešnou vlajkou, to znamená, že skuteční pachatelé mohli stopy nastražit tak, aby ukazovaly na Ukrajinu.

Materiály zveřejněné zahraničními médii podle Zelenského hrají do karet Rusku a zpomalují dodávky pomoci pro Ukrajinu.

"Je podle mě velmi nebezpečné, že některá nezávislá média (...) dělají takové kroky," citovala agentura Unian Zelenského. Prezident uvedl, že výhody z toho mohou mít i některé země, které obcházejí sankce a nadále obchodují s Ruskem. Žádný konkrétní stát nejmenoval, dodal ale, že se to týká i členů Evropské unie či NATO.

"Tomu bych věnoval pozornost a zjistil, komu se takové dezinformace hodí. Ukrajinci to rozhodně neudělali. A to je teď nejdůležitější," dodal prezident.

Plynovody Nord Stream 1 a 2, které vedou z Ruska do Německa po dně Baltského moře, mají každý dvojici potrubí. Při dosud nevysvětlených explozích loni v září byla poničena obě potrubí Nord Streamu 1 a jedno potrubí Nord Streamu 2.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj plynovod Nord Stream

Aktuálně se děje

14. června 2024 12:54

Vyšetřování střelby na FF UK je hotovo. Policie případ odložila

Policie ukončila vyšetřování prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a případ odložila. Informovalo o tom dnes Městské státní zastupitelství v Praze na sociální síti X. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy