Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Reznikov: Zpráva vinící z útoku na Nord Stream proukrajinské síly je kompliment

Oleksij Reznikov
Oleksij Reznikov
Foto: Twitter Oleksij Reznikov

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov popřel možné zapojení svého ministerstva do loňských útoků na plynovody Nord Stream. Přesvědčení, že by ukrajinské speciální síly byly schopny provést takovou operaci, je ale podle něj vlastně do jisté míry komplimentem. Reznikov to dnes řekl novinářům na okraj neformálního jednání ministrů obrany zemí EU ve Stockholmu, kterého se účastní.

List The New York Times v úterý s odvoláním na nejmenované americké představitele, kteří se odkazovali na nové zpravodajské informace, napsal, že za sabotáží může stát proukrajinská skupina. Zdroje zároveň uvedly, že nejsou žádné důkazy, že by do operace byl zapojen ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo že by skupina jednala na pokyn ukrajinských vládních či vojenských činitelů. Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře následně spojitost útoku s Ukrajinou odmítl.

"Toto není naše pole působnosti," řekl dnes ke kauze ukrajinský ministr obrany Reznikov.

Tři ze čtyř potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na dně Baltského moře loni v září narušily dosud nevysvětlené exploze, jedno potrubí plynovodu Nord Stream 2 zůstalo neporušené. Poškození plynovodů spustilo vlnu spekulací o tom, kdo za výbuchy stojí, a zůstává jednou z nejzávažnějších nevyřešených záhad v souvislosti s rok trvající ruskou válkou proti Ukrajině.

Témata:  Oleksij Reznikov plynovod Nord Stream

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 15:01

Papež Lev XIV. poslal světovým lídrům první vzkaz: Přestaňte, okamžitě

Nový vůdce katolické církve, papež Lev XIV, vyzval světové lídry, aby okamžitě ukončili války po celém světě. Ve svém prvním veřejném projevu po zvolení papežem pronesl apel na „spravedlivý, opravdový a trvalý“ mír a důrazně odmítl válku jako prostředek řešení konfliktů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.