Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kyjev uprostřed války změní ministra obrany. Reznikov byl odvolán

Oleksij Reznikov
Oleksij Reznikov
Foto: Twitter Oleksij Reznikov

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov byl odvolán ze své funkce. O kroku prezidenta Volodymyra Zelenského informovaly zahraniční zpravodajské servery v čele s BBC a Politico.

Odvolaný Reznikov vedl resort od doby před začátkem ruské invaze proti Ukrajině v únoru loňského roku. Podle Zelenského „nastal čas pro nové přístupy v resortu obrany“. „Domnívám se, že ministerstvo potřebuje nové přístupy a jiné formáty interakce jak s armádou, tak s celou společností,“ vysvětlil ukrajinský prezident.

Reznikov je mezinárodně uznávaný, z velké části se zasloužil o dodávky západních zbraní pro boj proti ruské invazní armádě. Ukrajinská média na základě jeho dobrých vztahů se Západem spekulují o tom, že by mohl dostat některou z významných pozic, například velvyslanec v Londýně, kde zná místní vysoce postavené politiky a má s nimi dobré vztahy.

„Pan Reznikov stál v čele transformace ministerstva a položil základy pro budoucí členství v NATO. Jeho odkazem je, že přesvědčil ministry obrany celého světa, že nemožné je možné,“ vylíčil ukrajinský poradce pro obranu Jurij Sak.

Jeho odvolání by vůbec nemělo ovlivnit ukrajinské strategie na bojišti. Na kampaň totiž dohlíží uznávaný generál Valerij Zalužnyj.

Existují ale i spekulace o jeho odvolání z jiného důvodu. Prezidentská administrativa totiž vede „širší protikorupční tažení“, které se dotklo z velké části právě Reznikovova resortu, jak píše BBC. Začátkem roku musel rezignovat jeho náměstek Vjačeslav Šapovalov.

Další nejasnosti předznamenává i zatýkání v regionálních náborových kancelářích, které spadají pod ministerstvo obrany. Důstojníci byli obviněni z braní úplatků od lidí, kteří se chtěli vyhnout odvodu do ukrajinské armády.

Reznikova nahradí ředitel ukrajinského Fondu státního majetku Rustem Umerov. Ten si získal důvěru Ukrajinců zejména poté, co loni zastupoval zemi při snahách o mírová jednání s Ruskou federací.

Témata:  Oleksij Reznikov Volodymyr Zelenskyj Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy