Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Reznikov vysvětlil, že pro používání kazetové munice budou platit pravidla

Oleksij Reznikov
Oleksij Reznikov
Foto: Twitter Oleksij Reznikov

Ukrajina má od pátku jistotu, že z amerických zásob obdrží kazetovou munici. Pro její používání ale mají platit jasná pravidla. Konkrétně by neměla zabíjet na mezinárodně uznávaném území Ruska. Ukrajinští vojáci mají cílit především na ruské protivníky v okupovaných oblastech.

Reznikov uvedl, že uvítal americké rozhodnutí poskytnout Ukrajině kazetovou munici. Při té příležitosti zdůraznil, že Rusko ji používá od prvního dne invaze. "V únoru a březnu 2022 byl Charkov, druhé největší město s populací přes milion obyvatel, bombardován ruskou kazetovou municí," napsal na twitteru.

Ukrajinský ministr obrany uvedl, že pro použití kazetové munice bude platit pět principů, které Kyjev sdělil svým partnerům včetně USA. "Ukrajina ji použije pouze na deokupaci našeho mezinárodně uznávaného území. Tato munice nebude použita na mezinárodně uznávaném území Ruska," zní první bod.

Podle Reznikova je zapovězeno použití v obydlených oblastech. "Jsou tam naši lidé, Ukrajinci, které máme povinnost chránit," vysvětlil ministr s tím, že cílem budou místa s větší koncentrací ruských sil. "Poslouží k prolomení nepřátelských obranných linií s minimálním rizikem pro naše vojáky," konstatoval.

Ukrajina si také hodlá vést záznamy o použití těchto zbraní. "Na jejich základě budou zasažené oblasti po deokupaci prioritně odminovány. Umožní nám to snížit riziko v podobě nevybuchlých částic kazetové munice," poznamenal Reznikov. Kyjev hodlá adekvátně informovat i své partnery.

Pentagon v pátek oznámil další balíček vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 800 milionů dolarů. Ukrajinci z amerických skladů obdrží dělostřelecké granáty, desítky BVP, munici pro systémy HIMARS či protitankové střely Javelin. Klíčovou součástí je ovšem kazetová munice.

Témata:  Oleksij Reznikov Armáda Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

9:27

Karel Šíp ví jen o dvou lidech, kteří to dělají jinak. A dělají si to těžké

Karel Šíp je veřejností vnímán především jako moderátor a bavič, ale velkou kapitolou v jeho životě je i hudba. Šíp se jí původně věnoval jako muzikant, dnes už jen píše písňové texty. A dělá to tou jednodušší cestou. Sám ví jen o dvou lidech, kteří si to dělají "složité".

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.