Rusko podle prohlášení udivilo, že vlády v Berlíně, Stockholmu ani Kodani oficiálně nereagovaly na výzvu ruského premiéra Michaila Mišustina z 5. října, aby umožnily, aby se do vyšetřování úniků z plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 zapojili zástupci ruských úřadů a Gazpromu. "Zároveň se objevují informace, že se vyšetřování účastní další země, včetně USA," poznamenalo ministerstvo zahraničí.

Zástupce ministerstva podle prohlášení velvyslancům řekl, že pokud bude ruským expertům odepřen přístup k vyšetřování, "bude Moskva předpokládat, že tyto země něco skrývají nebo kryjí pachatele těchto teroristických činů". Pokud po příčinách poškození nebudou pátrat i zástupci Ruska, "Moskva by výsledky takového pseudovyšetřování samozřejmě neuznala", uvedlo ministerstvo zahraničních věcí.

Agentura Reuters připomíná, že příčiny poškození potrubí plynovodů vedoucích po dně Baltského moře zůstávají nejasné. Západní země předpokládají, že šlo o sabotáž.

Švédské ministerstvo zahraničí ale uvedlo, že dnes si žádného jeho diplomata v Moskvě ruské ministerstvo zahraničí nepředvolalo. Nicméně minulý týden diplomaté obdrželi kopii dopisu pro švédskou premiérku Magdalenu Anderssonovou, v níž Rusko žádá, aby se mohlo do vyšetřování zapojit. Švédsko to odmítá a nechce s ním ani sdílet výsledky vyšetřování, dokud neskončí.

Dánské ministerstvo uvedlo, že "Rusové své přání podílet se na vyšetřování úniků předali diplomatickými kanály v Moskvě a Kodani".