Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švédsko nebude sdílet výsledky vyšetřování výbuchů na plynovodech s Ruskem

Magdalena Anderssonová
Magdalena Anderssonová
Foto: Kristian Pohl/Government Offices of Sweden

Švédsko nebude sdílet výsledky vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream 1 a 2 s ruskými úřady ani s firmou Gazprom. Podle agentury AP to ve svém pondělním projevu prohlásila švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle ní je vyšetřování tajné.

Švédská tajná policie minulý týden uvedla, že vyšetřování posílilo podezření ze sabotáže. "Plynovody Nord Stream 1 a 2 ve švédské ekonomické zóně poškodily exploze," napsala tajná policie Švédska v prohlášení. Na místě zabavila materiál, který nyní analyzuje.

Ruský premiér Michail Mišustin minulý týden poslal švédské vládě dopis, v němž požadoval, aby se do vyšetřování mohly zapojit i ruské úřady a Gazprom. To Stockholm odmítl.

V pondělí předsedkyně švédské vlády uvedla, že Švédsko nebude s Moskvou sdílet ani výsledky svého vyšetřování. "Ve Švédsku jsou předběžná vyšetřování tajná a to platí samozřejmě i v tomto případě," řekla Anderssonová novinářům.

Švédská premiérka nicméně uvedla, že Švédsko nemůže zabránit ruským plavidlům, aby místo výbuchů navštívily. Po skončení švédského vyšetřování na místě byla oblast opět otevřena.

Ve své výlučné ekonomické zóně je pobřežní stát povinen povolit jiným účastníkům svobodnou plavbu a přelety letadel, kladení podmořských kabelů a potrubí do schválených tras a umožňovat práce kolem nich. "Odstranili jsme zábrany, takže je nyní možné, aby se v oblasti zdržovaly i jiné lodě. Taková jsou pravidla," řekla Anderssonová.

Švédské, dánské úřady vyšetřují čtyři zářijové úniky plynu z plynovodů Nord Stream 1 a 2 ve švédské a dánské výlučné ekonomické zóně v Baltském moři. Vlastní vyšetřování oznámila i německá generální prokuratura.

Evropské státy již dříve uvedly, že mají podezření, že plynovody přepravující plyn z Ruska do Evropy byly poškozeny záměrně. Rusko, jehož polostátní firma Gazprom je většinovým vlastníkem plynovodů, ze sabotáže obvinilo Západ, konkrétně Spojené státy. Washington jakékoliv zapojení do incidentu odmítl.

Kreml zase označil za "absurdní" obvinění Ukrajiny, že Moskva ničí svou infrastrukturu, aby prohloubila energetickou krizi v Evropě a vyvolala na Západě před zimou paniku.

Témata:  Švédsko Magdalena Anderssonová plynovod Nord Stream

Související

Aktuálně se děje

8. června 2026 16:04

Češi znají soupeře na příštím hokejovém šampionátu. Slováci nás neminou

V NHL sice ještě zbývá korunovat letošního vítěze Stanley Cupu, ale v Evropě už je hokejová sezóna u konce. Vyvrcholila mistrovstvím světa ve Švýcarsku, kde Češi dokráčeli jenom do čtvrtfinále. Další šanci budou mít příští rok, přičemž už vědí, kudy povede cesta. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Zatmění Slunce, ilustrační fotografie.

Zatmění Slunce se blíží. Vše, co o něm potřebujete vědět

Letos 12. srpna nastane úplné zatmění Slunce, které po více než dvou letech nabídne jedinečnou nebeskou podívanou. Tento úkaz se objevuje ve chvíli, kdy Měsíc projde mezi Sluncem a Zemí, čímž na naši planetu vrhne stín a v určitých oblastech světa kompletně zablokuje sluneční svit. Úplné zatmění, při němž obloha na moment zcela ztmavne, budou moci sledovat pozorovatelé v částech Grónska, na Islandu, v severním Španělsku a v severovýchodním Portugalsku. Obyvatelé ostatních částí Evropy, Afriky a Severní Ameriky pak uvidí zatmění částečné, kdy Měsíc zakryje pouze část slunečního disku.