Švédská tajná policie minulý týden uvedla, že vyšetřování posílilo podezření ze sabotáže. "Plynovody Nord Stream 1 a 2 ve švédské ekonomické zóně poškodily exploze," napsala tajná policie Švédska v prohlášení. Na místě zabavila materiál, který nyní analyzuje.

Ruský premiér Michail Mišustin minulý týden poslal švédské vládě dopis, v němž požadoval, aby se do vyšetřování mohly zapojit i ruské úřady a Gazprom. To Stockholm odmítl.

V pondělí předsedkyně švédské vlády uvedla, že Švédsko nebude s Moskvou sdílet ani výsledky svého vyšetřování. "Ve Švédsku jsou předběžná vyšetřování tajná a to platí samozřejmě i v tomto případě," řekla Anderssonová novinářům.

Švédská premiérka nicméně uvedla, že Švédsko nemůže zabránit ruským plavidlům, aby místo výbuchů navštívily. Po skončení švédského vyšetřování na místě byla oblast opět otevřena.

Ve své výlučné ekonomické zóně je pobřežní stát povinen povolit jiným účastníkům svobodnou plavbu a přelety letadel, kladení podmořských kabelů a potrubí do schválených tras a umožňovat práce kolem nich. "Odstranili jsme zábrany, takže je nyní možné, aby se v oblasti zdržovaly i jiné lodě. Taková jsou pravidla," řekla Anderssonová.

Švédské, dánské úřady vyšetřují čtyři zářijové úniky plynu z plynovodů Nord Stream 1 a 2 ve švédské a dánské výlučné ekonomické zóně v Baltském moři. Vlastní vyšetřování oznámila i německá generální prokuratura.

Evropské státy již dříve uvedly, že mají podezření, že plynovody přepravující plyn z Ruska do Evropy byly poškozeny záměrně. Rusko, jehož polostátní firma Gazprom je většinovým vlastníkem plynovodů, ze sabotáže obvinilo Západ, konkrétně Spojené státy. Washington jakékoliv zapojení do incidentu odmítl.

Kreml zase označil za "absurdní" obvinění Ukrajiny, že Moskva ničí svou infrastrukturu, aby prohloubila energetickou krizi v Evropě a vyvolala na Západě před zimou paniku.