Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německá očkovací centra nevyužívají kapacitu, chybí vakcína

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Německo za měsíc od zahájení vakcinace proti nemoci covid-19 naočkovalo přes dva miliony lidí. Očkovací kapacita v Německu s 83 miliony obyvatel je sice výrazně vyšší, všeobecný nedostatek účinné látky ale prozatím neumožňuje plné spuštění vakcinačních center. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes na twitteru obyvatele vyzval, aby se kvůli nedostatku vakcín připravili ještě na nejméně deset těžkých týdnů.

Navrhl také spolkové vládě kancléřky Angely Merkelové a premiérům německých spolkových zemí, aby uspořádali krizové jednání s výrobci, jehož jediným tématem bude očkování. Rozhodnutí o schůzce padne ještě dnes.

Očkování je v kompetenci jednotlivých spolkových zemí, které také zřídily střediska pro masovou vakcinaci. Jejich kapacita ale zůstává nevyužita a některá centra ani nejsou otevřena, neboť není k dispozici dostatek látky. Tu zatím Německo stejně jako ostatní země dostává od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Například Berlín je schopen jen v centrech očkovat i více než 20.000 lidí denně, doposud zde vakcínu dostalo jen 108.000 lidí.

To, že v prvních týdnech bude vakcíny nedostatek, politici věděli a opakovaně na to upozorňovali. Nyní se ale spory o dodávky vyostřují. Společnosti Pfizer a BioNTech oznámily, že musí dočasně dodávky omezit, aby mohly navýšit výrobní kapacitu v továrně v belgickém Puursu.

Televize ZDF spočítala, že omezování dodávek je spíše věcí výkladu. Zatímco podle německého ministerstva zdravotnictví do země jen tento týden přijde o 182.000 dávek méně, než bylo slíbeno, a příští týden ještě méně, přesto jsou dodávky pro období od poloviny ledna do poloviny února zhruba pět procent nad dohodnutým plánem. Rozdíl spočívá v tom, že ministerstvo zdravotnictví ve své bilanci nově vychází z toho, že z jedné ampule od společností Pfizer/BioNTech je možné aplikovat šest a ne původně stanovených pět dávek.

Z technických důvodů, aby bylo možné zajistit bezproblémové vytažení pěti dávek, plní výrobce ampule rezervním množstvím látky. Teoreticky je tak možné získat z jedné ampule i šest dávek, což Německo a EU oficiálně umožňují. Jak uvedla zpravodajská relace Tagesschau veřejnoprávní televize ARD, Pfizer s BioNTechem novým postupem vysvětlují omezování dodávek, neboť smlouvy podle nich hovoří o dávkách a nikoli o ampulích. Bonus v podobě dvaceti procent dodatečných dávek se prozatím nekoná.

Očkovací centra v Německu však mezitím hlásí, že ne vždy se podaří z ampule získat šest dávek po 0,3 mililitru. Durynské ministerstvo zdravotnictví dokonce hovoří o tom, že šestou dávku nelze získat z každé druhé ampule. Velkou roli totiž hrají použité jehly a opatrnost odběru.

Tempo očkování se v jednotlivých spolkových zemích liší, a to výrazně. Zatímco papírový premiant Meklenbursko-Přední Pomořansko se chlubí 3,3 procentem proočkované populace, v Severním Porýní-Vestfálsku je to 1,7 procenta. Severní Porýní-Vestfálsko, které je nejlidnatější spolkovou zemí, sice naočkovalo přes 380.000 lidí, což je šestkrát více než Meklenbursko-Přední Pomořansko, s vakcínou ale šetří. Nechává si totiž v rezervě druhou dávku pro přeočkování.

Podobně postupují i další spolkové země, ačkoli Institut Roberta Kocha (RKI) na takové strategii netrvá. Odborníci nově spolkovým zemím doporučují, aby naopak využili větší časový rozestup mezi přeočkováním. U látky Pfizer/BioNTech se dosud vycházelo z 21 dní, přijatelný je ale interval až 42 dní. Díky tomu by mělo být možné naočkovat více lidí první dávkou.

I přes problémy s nedostatkem vakcíny není Německo v očkovací nouzi, kdy by látku nemělo. Ze statistiky RKI vyplývá, že země dosud dostala 3,4 milionu vakcín od Pfizeru/BioNTechu a od Moderny. Podle dat RKI z dnešního dopoledne bylo naočkováno 2,1 milionu lidí, z nichž 366.000 obdrželo již druhou dávku.

Témata:  Německo očkování

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 18:02

Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci Ukrajině, Tchaj-wanu a Izraeli

Americký prezident Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci pro Ukrajinu, Tchaj-wan a Izrael, což znamená, že Spojené státy vyčlení na balíček pro Kyjev přibližně 61 miliard dolarů. Několik hodin předtím ho podpořil Senát.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy