Podle státního zastupitelství v Koblenci bylo cílem zadržených mužů zničit zařízení na dodávky elektřiny a způsobit dlouhodobý výpadek proudu s cílem vytvořit "podmínky podobné občanské válce". Nakonec chtěla skupina svrhnout demokratický systém země. V rámci toho plánovala unést ministra zdravotnictví Lauterbacha a další nejmenované členy německé vlády.

Podezřelí byli členy chatovací skupiny s názvem "Sjednocení vlastenci". Podle vyšetřovatelů byli v kontaktu s takzvanými říšskými občany, kteří neuznávají existenci německé republiky. Toto hnutí se v posledních měsících spolu s příznivci krajní pravice angažovalo v protestech proti vládním koronavirovým opatřením.

Policie celkem vyšetřuje 12 osob. Dnes se jí podařilo při raziích v celém Německu zadržet čtyři podezřelé, pátý je na útěku. Při razii ve 20 objektech po celé zemi zabavila přes dvacítku střelných zbraní, včetně kalašnikovů, stovky nábojů nebo hotovost v eurech i v zahraniční měně.

Generální státní zastupitelství v Koblenci uvedlo, že obvinění byli umístěni do různých vazebních věznic v Porýní-Falci. Dvěma hlavními obviněnými jsou 55letý muž z porýnsko-falckého města Neustadt an der Weinstrasse a 54letý muž z braniborského Falkensee. Zadržení čelí obvinění z přípravy těžkého násilného činu ohrožujícího stát a také z porušení zákona o zbraních a o kontrole válečných zbraní.

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová dnes v souvislosti s vyšetřováním hovořila o "závažné teroristické hrozbě". Ozbrojené říšské občany a radikalizované popírače koronaviru podle ní spojuje bezmezná nenávist vůči demokracii, státu i lidem. Plánování únosu ministra Lauterbacha a násilné "fantazírování o převratu" podle Faeserové ukazují novou kvalitu ohrožení.

Lauterbach řekl listu Bild am Sonntag, že někteří popírači pandemie covidu-19 "bojují spíše proti demokratickému řádu" než proti očkování a koronavirovým restrikcím. "Ale to se jim nepodaří. Nenechám se odradit a budu se i nadále zastávat celé populace," řekl.