reklama

Čína minulý měsíc po třech letech politiky nulové tolerance vůči covidu zrušila téměř všechna pandemická opatření. To vedlo k rychlému šíření nemoci, jehož důkazem jsou podle médií přeplněné nemocnice i krematoria v zemi. Denní přírůstky nákaz ale čínská národní zdravotnická komise přestala zveřejňovat, úmrtí pacientů s covidem zaznamenala od prosince jen 22. Světová zdravotnická organizace (WHO) posléze vyjádřila obavy, že Peking koronavirová data podhodnocuje.

Navzdory nynější koronavirové krizi se čínská vláda chystá v neděli zrušit většinu opatření na svých hranicích, včetně nutnosti karantény či PCR testů při příjezdu do země. Řada zemí, včetně USA, Británie, Francie či Německa, již oznámila, že bude vyžadovat od cestujících z Číny negativní testy na koronavirus.

Čechům cestujícím do Číny tak od neděle odpadne povinnost nastoupit do karantény a podstoupit test po příletu. Čínské velvyslanectví v Praze však uvedlo, že od neděle budou muset Češi při příletu předložit negativní test ne starší než 48 hodin a zdravotní prohlášení čínskému celnímu orgánu.