Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německé ministerstvo vnitra varovalo před používáním ruského symbolu Z

Německá policie.
Německá policie.
Foto: INT

Německo varuje obyvatele země před používáním proruského válečného symbolu v podobě písmene Z, protože jeho zobrazování může být považováno za podněcování k násilí. Na dnešní vládní tiskové konferenci to řekl mluvčí ministerstva vnitra. Písmeno Z používají na části vojenské techniky ruské invazní síly, které napadly Ukrajinu. Symbol již zakázalo několik německých spolkových zemí.

Ruské úřady písmeno Z, které v této podobě ruská abeceda nezná, vysvětlují jako zástupný symbol znamenající "za vítězství" a "za mír". V Rusku je v rámci podpory invaze, kterou Moskva označuje za speciální vojenskou operaci, zobrazování tohoto symbolu všudypřítomné. Symbol používají také příznivci ruského válečného tažení v Evropské unii, včetně Česka či Německa.

Německé spolkové země Bavorsko a Dolní Sasko již dříve oznámily, že veřejné zobrazování tohoto symbolu, pokud bude souviset s válkou na Ukrajině, budou trestat. Nově bude stejně postupovat regionální berlínská vláda. Iris Sprangerová, která má v berlínské regionální vládě na starost vnitro, řekla, že zobrazování písmene Z na podporu Ruska jasně znamená schvalování útočné války.

Spolkové země se odkazují na paragraf 140 trestního zákoníku, který za odměňování a schvalování trestných činů umožňuje uložit pokutu a až tříletý trest vězení.

Témata:  Německo policie Německo

Související

Aktuálně se děje

22. června 2026 19:58

Pavel připravuje stanovisko k rozhodnutí vlády. Češi se ho dozvědí zítra

Na Pražský hrad se obrátila pozornost v okamžiku, kdy dnes vyšlo najevo, že Babišova vláda rozhodla, že prezident Petr Pavel nebude součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. Pavel totiž dříve naznačil, že v takovém případě podá kompetenční žalobu. Na první reakci prezidenta se však bude čekat do úterního dopoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy