Německé policejní odbory GdP v zájmu ochrany válečných běženců z Ukrajiny požadují zřídit na nádražích ochranné zóny, kde by děti a ženy byly v bezpečí před sexuálními násilníky. V dnes zveřejněném rozhovoru s deníkem Rheinische Post to řekl šéf GdP Andreas Rosskopf. Německá policie dlouhodobě upozorňuje, že na prchající ženy a děti se zaměřují kriminálníci. Ministryně vnitra Nancy Faeserová takové případy označila za opovrženíhodné.
"Nutně potřebujeme ochranné zóny," řekl Rosskopf, podle kterého se kriminálníci snaží prchající Ukrajinky s dětmi oslovit ještě dříve, než se dostanou do kontaktu s dobrovolníky a policií. Dodal, že policie s dalšími úřady musí být první, kdo se o registraci běženců postará. Uvedl, že již nyní na německých nádražích hlídkuje o 650 policistů více než obvykle.
Posílení hlídek na nádraží z obav před obchodníky s lidmi a sexuálními násilníky již dříve ohlásila ministryně vnitra Faeserová. "Nikdo nesmí zneužívat utrpení lidí, kteří prchají před bombami (ruského prezidenta Vladimira) Putina," řekla ministryně.
Varování před podezřelým chováním některých mužů, kteří se cíleně snaží na nádražích získat do péče vybrané Ukrajinky, se v Německu objevilo jen krátce po začátku ruské invaze. Spolková policie potvrdila ČTK, že případy takového chování zaznamenala. Uvedla také, že podezřelé muže z nádraží vykazuje.
Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové
Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí více než tři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva miliony Ukrajinců.
V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.
Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.
I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.
Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.
Témata: Německo, policie Německo
Související
19. listopadu 2024 15:42
19. listopadu 2024 9:30
15. listopadu 2024 16:36
7. listopadu 2024 20:11
22. října 2024 17:22