Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo aktualizuje seznam rizikových zemí, Česko by mohlo být vyřazeno

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Německo dnes aktualizuje seznam epidemicky rizikových zahraničních oblastí, na kterém je kvůli pandemii nemoci covid-19 zanesena i Česká republika.

Česko má ale velkou naději na vyřazení, neboť již zhruba dva týdny plní potřebné podmínky. Zda se tak stane, oznámí během dne německý Institut Roberta Kocha (RKI), který rejstřík spravuje. Spolu s Českem by Německo mohlo vyškrtnout i Rakousko.

Pokud Berlín ze seznamu Českou republiku vyškrtne, nebude již pro cesty do Německa povinná karanténa. Tu je dosud možné nahradit dokladem o očkování, potvrzením o prodělání nemoci, nebo negativním testem. Test bude vyžadován jen na leteckých spojích do Německa. Nutné bude také počítat s desetidenním přechodným obdobím.

O seznamu rozhodují společně německá ministerstva zahraniční, vnitra a zdravotnictví. Za epidemicky rizikovou Německo považuje zemi, kde je sedmidenní průměr nových případů vyšší než 50. V Česku je nyní tato hodnota 25. Německo zároveň před vyřazením ze seznamu zohledňuje to, aby průměr v dané zemi byl pod padesátkou dlouhodobě, zpravidla se počítá se dvěma týdny. I to Česko splňuje.

Na seznam Německo zařadilo celou Českou republiku loni 25. září, později hodnocení zpřísnilo na vysoce rizikovou oblast a v únoru i na oblast s mutacemi koronaviru. Situace se začala lepšit na konci března, kdy se ČR vrátila do kategorie vysoce rizikové. Jen rizikové je Česko pro Němce od května.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Německo Česko

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.