Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo aktualizuje seznam rizikových zemí, Česko by mohlo být vyřazeno

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Německo dnes aktualizuje seznam epidemicky rizikových zahraničních oblastí, na kterém je kvůli pandemii nemoci covid-19 zanesena i Česká republika.

Česko má ale velkou naději na vyřazení, neboť již zhruba dva týdny plní potřebné podmínky. Zda se tak stane, oznámí během dne německý Institut Roberta Kocha (RKI), který rejstřík spravuje. Spolu s Českem by Německo mohlo vyškrtnout i Rakousko.

Pokud Berlín ze seznamu Českou republiku vyškrtne, nebude již pro cesty do Německa povinná karanténa. Tu je dosud možné nahradit dokladem o očkování, potvrzením o prodělání nemoci, nebo negativním testem. Test bude vyžadován jen na leteckých spojích do Německa. Nutné bude také počítat s desetidenním přechodným obdobím.

O seznamu rozhodují společně německá ministerstva zahraniční, vnitra a zdravotnictví. Za epidemicky rizikovou Německo považuje zemi, kde je sedmidenní průměr nových případů vyšší než 50. V Česku je nyní tato hodnota 25. Německo zároveň před vyřazením ze seznamu zohledňuje to, aby průměr v dané zemi byl pod padesátkou dlouhodobě, zpravidla se počítá se dvěma týdny. I to Česko splňuje.

Na seznam Německo zařadilo celou Českou republiku loni 25. září, později hodnocení zpřísnilo na vysoce rizikovou oblast a v únoru i na oblast s mutacemi koronaviru. Situace se začala lepšit na konci března, kdy se ČR vrátila do kategorie vysoce rizikové. Jen rizikové je Česko pro Němce od května.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Německo Česko

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.