reklama

Česko má ale velkou naději na vyřazení, neboť již zhruba dva týdny plní potřebné podmínky. Zda se tak stane, oznámí během dne německý Institut Roberta Kocha (RKI), který rejstřík spravuje. Spolu s Českem by Německo mohlo vyškrtnout i Rakousko.

Pokud Berlín ze seznamu Českou republiku vyškrtne, nebude již pro cesty do Německa povinná karanténa. Tu je dosud možné nahradit dokladem o očkování, potvrzením o prodělání nemoci, nebo negativním testem. Test bude vyžadován jen na leteckých spojích do Německa. Nutné bude také počítat s desetidenním přechodným obdobím.

O seznamu rozhodují společně německá ministerstva zahraniční, vnitra a zdravotnictví. Za epidemicky rizikovou Německo považuje zemi, kde je sedmidenní průměr nových případů vyšší než 50. V Česku je nyní tato hodnota 25. Německo zároveň před vyřazením ze seznamu zohledňuje to, aby průměr v dané zemi byl pod padesátkou dlouhodobě, zpravidla se počítá se dvěma týdny. I to Česko splňuje.

Na seznam Německo zařadilo celou Českou republiku loni 25. září, později hodnocení zpřísnilo na vysoce rizikovou oblast a v únoru i na oblast s mutacemi koronaviru. Situace se začala lepšit na konci března, kdy se ČR vrátila do kategorie vysoce rizikové. Jen rizikové je Česko pro Němce od května.

reklama