Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo chce do konce roku prakticky ukončit dovoz uhlí a ropy z Ruska

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Německo chce do konce roku prakticky ukončit dovoz uhlí a ropy z Ruska, řekl listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung ministr hospodářství Robert Habeck. S ruským plynem navzdory válce na Ukrajině dál počítá. Německo by se bez něj zatím podle Habecka jen těžko obešlo. Podíl ruských dodávek plynu do Německa činí podle ministerstva 55 procent, u uhlí je to 50 procent a u ropy 35 procent.

"Každý den, prakticky každou hodinu se loučíme s částí ruských importů," poznamenal ministr za Zelené. "Když se to podaří, budeme na podzim nezávislí na ruském uhlí a na konci roku prakticky nezávislí na ropě z Ruska," uvedl také.

S plynem je to podle něj složitější, protože Německo zatím nemá terminál na dovoz zkapalněného plynu. Plánuje jich sice několik, ale podle odhadů expertů vzniknou nejprve za čtyři roky.

Okamžité přerušení dodávek proto Habeck znovu odmítl, přestože by ho chápala velká část německé veřejnosti. Způsobilo by podle něj nedostatek suroviny příští zimu, což by vedlo k propadu hospodářství, vyšší inflaci i stovkám tisíc nezaměstnaných.

Německo spolu se západními zeměmi v reakci na ruskou vojenskou agresi přijalo sérii sankcí proti Moskvě a zablokovalo i německo-ruský projekt plynovodu Nord Stream 2, který léta obhajovalo přes tvrdou kritiku Spojených států, Polska i Ukrajiny a dalších zemí.

Témata:  Německo zemní plyn ropa

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.