Organizace BusinessEurope, která zastupuje evropské zaměstnavatele, dnes varovala, že vysoké ceny plynu a elektřiny představují bezprostřední existenční riziko pro tisíce firem v Evropě. Za zdražováním energií stojí omezování dodávek plynu z Ruska. Tento týden zvýšilo napětí na trhu s plynem poškození plynovodů Nord Stream.

Německý kancléř Olaf Scholz dnes ohlásil vytvoření zvláštního hospodářského fondu o objemu až 200 miliard eur na podporu kroků, jež mají chránit obyvatele i podniky ohrožené vysokými cenami energií. Dodal, že díky novému souboru opatření, který nazval obranným deštníkem, už nebude potřeba nový poplatek za obstarání plynu. Ten měl původně v Německu začít platit od soboty. "Ceny musejí klesnout," prohlásil Scholz.

Kancléř rovněž uvedl, že po poškození podmořských plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 je jasné, že z Ruska v dohledné době žádný plyn do Německa nepřijde. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga všechny dostupné informace o poškození plynovodů Nord Stream naznačují, že šlo o sabotáž.

Zprávy o nových problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat v pondělí. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak v úterý varovalo před dvěma úniky z Nord Streamu 1. Švédská pobřežní hlídka dnes informovala, že objevila čtvrtý únik.

Dobře informovaný unijní činitel dnes novinářům sdělil, že ministři energetiky EU v pátek schválí maximální hranici příjmů elektráren a producentů fosilních paliv stejně jako povinné úspory elektřiny. Debata o cenovém stropu pro plyn podle něj patrně nepřinese okamžitou shodu, Evropská komise však příští týden předloží podrobnější návrh dalšího postupu. Eurokomisařka Kadri Simsonová vyzvala k zastropování cen plynu z Ruska, které však zatím nemá většinovou podporu a zástupci vlád o něm v pátek rozhodovat nebudou.

Bruselský výzkumný ústav Bruegel v dnešní zprávě varoval před "významnými riziky" spojenými se zastropováním ceny plynu. Analytici uvádí, že Evropská unie by se místo toho měla soustředit na společné nákupy plynu.