Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo dál počítá s kontrolami na hranicích s Českem

Horst Lorenz Seehofer, německý politik, současný ministerský předseda Bavorska a předseda Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU). Po rezignaci Christiana Wulffa vykonával jako předseda horní komory parlamentu funkci prezidenta SRN.
Horst Lorenz Seehofer, německý politik, současný ministerský předseda Bavorska a předseda Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU). Po rezignaci Christiana Wulffa vykonával jako předseda horní komory parlamentu funkci prezidenta SRN.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Německo ruší stálé kontroly na hranicích s rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko, naopak stálá ostraha hranic s Českou republikou je o dalších 14 dní prodloužena. Dnes to oznámil spolkový ministr vnitra Horst Seehofer. Za důvod prodloužení kontrol označil Seehofer vysokou míru nákazy koronavirem v Česku.

"Situace v Česku ještě není stabilní," řekl Seehofer. "Rozhodl jsem o prodloužení kontrol o dalších 14 dní," uvedl ministr vnitra. Kontroly, které byly prozatím stanoveny do 31. března, tak na pomezí Česka s německými spolkovými zeměmi Bavorsko a Sasko potrvají nejméně do 14. dubna.

"Kontroly s Tyrolskem prodlužovat nebudu, jsou již skončené," řekl Seehofer o rakouské spolkové zemi. Stálá ostraha hranic s Tyrolskem tak končí dříve než o půlnoci z noci na čtvrtek.

Stálé kontroly na hranicích s Českem a Tyrolskem obnovilo Německo 14. února, aby si tak kvůli pandemii nemoci covid-19 vymohlo dodržování karanténních opatření. Obě země tehdy Německo označilo za oblasti s výskytem mutací koronaviru. To od neděle 28. dubna už neplatí, Česko je nově epidemicky vysoce rizikovou oblast kvůli vysoké míře nákazy a Tyrolsko jen rizikovou oblastí.

Kritériem pro označení oblasti za vysoce rizikovou je více než 200 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. A právě tento limit případů Česko výrazně překračuje, podle portálu Corona in Zahlen vykazuje za sedm dní průměr 461,7 případu na 100.000 obyvatel. V Německu činí tato hodnota 135,2 případu, uvádí Institut Roberta Kocha, který je německým úřadem pro prevenci a potírání nemocí.

Vysoce rizikovou oblastí je od uplynulé neděle celá Francie, se kterou ale Německo stálé hraniční kontroly neobnovilo. Seehofer v minulosti tento nepoměr zdůvodnil tím, že o kontroly s Rakouskem a Českem výslovně požádaly Sasko s Bavorskem.

Témata:  Německo Horst Seehofer hranice

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 16:49

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva

Vatikán zveřejnil detaily pohřbu papeže Františka

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben.