Afghánské vládní síly i dnes pokračovaly v bojích proti Tálibánu v některých městech a kolem nich. Podle agentury AFP islamistické hnutí dobylo město Ghazní a povstalcům tak padlo do rukou správní středisko další afghánské provincie. Americké tajné služby se domnívají, že bojovníci Tálibánu by mohli během 90 dní ovládnout i afghánské hlavní město Kábul.

Tálibán už ovládá desítku z 34 hlavních měst afghánských provincií, což představuje přes dvě třetiny rozlohy země, a to díky ofenzivě, jejíž úspěchy z posledních týdnů souvisejí s odchodem zahraničních jednotek NATO a Spojených států. V úterý americký prezident Joe Biden prohlásil, že svého rozhodnutí o stažení amerických vojáků z Afghánistánu nelituje a že bezpečnost země musí nyní zajišťovat afghánské síly.

K úplnému stažení amerických i aliančních vojsk se zavázala už vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa výměnou za to, že Tálibán nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánského území k útokům na USA a jejich spojence. S útoky na mezinárodní síly sice Tálibán přestal, v bojích proti afghánské vládě ale pokračuje.