reklama

Ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes oznámil, že od soboty budou mít lidé znovu k dispozici testy na koronavirus zdarma.

Sedmidenní incidence, údaj o počtu nakažených na 100.000 obyvatel za poslední týden, je momentálně na hodnotě 263,7. V Česku je to 614 nakažených na 100.000 obyvatel.

RKI, který je hlavním německým úřadem pro potírání infekcí, žádá drastická omezení, mimo jiné "urgentně zrušit nebo se vyhýbat větším akcím a omezit veškeré nepotřebné kontakty", píše v týdenní zprávě. Šéf RKI Lothar Wieler dnes řekl, že je "pět minut po dvanácté".

Ministr zdravotnictví Spahn dnes upozornil, že co dva týdny se nárůst nově nakažených zdvojnásobuje. "Musíme udělat vše pro to, abychom tuto dynamiku zlomili, jinak celou zemi čeká hořký prosinec," cituje Spahna internetový portál týdeníku Der Spiegel. Navrhuje, aby na akce s větším počtem účastníků směli jen očkovaní nebo ti, kdo nemoc prodělali. Zároveň by ale museli mít aktuální test na koronavirus.

Od soboty se obnovuje bezplatné testování, které v Německu skončilo v polovině října. Po jeho znovuzavedení volali odborníci, podle kterých se ukázalo, že nutnost hradit testy z vlastní kapsy nemotivuje lidi ve zvýšené míře k očkování.

Nejhorší situace je v Sasku, kde se sedmidenní incidence vyšplhala na 569, v Durynsku činí asi 491 a v Bavorsku skoro 455. Sasko i Bavorsko sousedí s Českem.

Na jednotkách intenzivní péče bylo ve čtvrtek 2816 pacientů, volných zbývá 2493 míst. Mnoho nemocnic už odložilo plánované operace.

Koronavirus se v 83milionovém Německu od počátku epidemie prokázal u více než 4,94 milionu lidí, z nichž jich v souvislosti s covidem-19 97.389 zemřelo. Za posledních 24 hodin úřady zaznamenaly úmrtí 191 lidí. Plně naočkovaných je 67,4 procenta obyvatel Německa. Posilující dávku vakcíny dostalo 3,6 milionu lidí.

Německo s účinností od neděle zařadí Česko na seznam epidemicky vysoce rizikových oblastí, řekl ČTK ve čtvrtek český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. Nově do této kategorie spadne i Rakousko. Lidé přijíždějící z těchto oblastí musejí do karantény a na test. To se netýká naočkovaných a těch, kdo se z covidu-19 uzdravili.

reklama