V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie prokazatelně nakazilo koronavirem více než 5,2 milionu lidí a 98.739 infikovaných zemřelo. Z onemocnění se zatím vyléčilo téměř 4,6 milionu lidí.

Počet covidových pacientů přijatých v nemocnicích během uplynulých sedmi dní činil ve čtvrtek 5,30 na 100.000 obyvatel, ve středu to bylo 5,15. Dosud nejvýše se tato hodnota vyšplhala v době loňských vánočních svátků, kdy se pohybovala okolo 15,5.

Kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek po jednání se spolkovými zeměmi oznámila, že Německo bude zavádět opatření proti pandemii nemoci covid-19 podle počtu nakažených v nemocnicích. Omezení dolehnou především na neočkované, ale i očkovaní a uzdravení budou potřebovat testy, pokud se epidemická situace zhorší. Povinné očkování vybraných profesí zatím platit nebude, jednoty v této otázce spolkové země s kancléřkou nedosáhly.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes na tiskové konferenci prohlásil, že nákaza se v zemi šíří takovou rychlostí, že je deset minut po dvanácté. "Za čtyři týdny se sedmidenní incidence počtu nakažených na 100.000 obyvatel zpětinásobila," řekla Spahn. Varoval, že v některých nemocnicích jsou jednotky intenzivní péče prakticky plné kvůli pacientům s covidem-19. "Stačí jeden případ mozkové mrtvice, jeden infarkt a bude mít s hospitalizací vážný problém," dodal s tím, že je nutné zvážit překládání pacientů do méně vytížených nemocnic.

Také šéf RKI Lothar Wieler označil situaci v Německu za dramatickou, proto omezení vstupu pro neočkované považuje za smysluplné. "Jen toto pravidlo ale nestačí," řekl Wieler. Vyzval očkované, aby se při návštěvě nemocnic a rizikových skupin nechávali preventivně testovat.

Wieler také upozornil na to, že nyní přijatá opatření se projeví až po 14 dnech. V Bavorsku, Sasku a Durynsku, které jsou koronavirem nejvíce postiženy, bude podle Wielera trvat výrazně déle, než se infekce zpomalí.

reklama