Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo hlásí největší přírůstek nakažených za dobu trvání pandemie

Německo, ilustrační fotografie.
Německo, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

V Německu během uplynulých 24 hodin přibylo 76.414 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší přírůstek za jediný den od začátku pandemie, a 357 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Oznámil to Institut Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro potírání infekcí. O den dříve to bylo 75.961 případů a 351 úmrtí.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes vyzval ke zrušení všech velkých akcí a obyvatele požádal, aby co nejvíce omezili kontakty.

"Situace je mimořádně vážná," řekl Spahn. "Když jsem před dvěma týdny říkal, že je pět minut po dvanácté, a před týdnem deset minut po dvanácté, tak dnes je půl jedné," řekl. O zhoršování situace vypovídá, že sedmidenní incidence nyní činí 438,2 nově nakažených na 100.000 obyvatel. O den dříve to bylo 419,7, před týdnem 340,7 a před měsícem 113.

V zemi, která má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo více než 5,65 milionu lidí, z nichž 100.476 nákaze podlehlo. Ve skutečnosti je počet infikovaných nejspíše výrazně vyšší, protože mnoho případů se nepodaří rozpoznat.

Spahn prohlásil, že německé letectvo připravuje transport zhruba stovky pacientů z přetížených jednotek intenzivní péče (JIP) do méně obsazených nemocnic. "Tak rozsáhlý transport dosud za pandemie nebyl nutný," řekl. "Můžeme to zopakovat ještě dvakrát, třikrát, ale lůžek na JIP nemáme neomezené množství," uvedl. Dodal, že pokud si někdo myslí, že dramatická situace se týká jen Saska nebo Bavorska, tak se plete, protože dění v těchto spolkových zemích je předzvěstí budoucího vývoje v dalších německých regionech.

Na otázku novinářů, zda se i Německo chystá k podobné uzávěře, kterou na dva týdny vyhlásilo Slovensko, odpověděl Spahn, že je nutné šíření infekce co nejvíce zbrzdit. "Čím více šlápneme na brzdu, tím to bude lepší," řekl. O opatřeních by ale měly rozhodnout spolkové země se spolkovou vládou. "Takové jednání ale nesmí přijít s třítýdenním zpožděním," uvedl. Poslední schůzka se konala před týdnem, i když řada zemí žádala dřívější termín.

Za dobrou zprávu pak Spahn označil to, že zájem o očkování opět roste, i tak je ale plně vakcinováno 68,3 procenta populace, což odborníci považují za nedostatečné. "Kolik lidí ještě bude muset zemřít, než nás to přesvědčí, že očkování je důležité?" položil si otázku šéf RKI Lothar Wieler. "Očkování je dobrou ochranou před těžkým průběhem covidu," dodal.

Témata:  Německo

Související

Aktuálně se děje

28. ledna 2026 14:57

Český rozhlas po 20 letech opouští jedna z nejvýraznějších tváří

Český rozhlas opustí jedna z jeho nejvýraznějších tváří. Moderátorka Lucie Výborná, kterou dobře znají i diváci České televize, po dvaceti letech opustí veřejnoprávní rozhlasovou stanici Radiožurnál, v jejímž vysílání dělá rozhovory se zajímavými osobnostmi. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.