Za poslední víkend bylo po nelegálním přechodu hranice z Polska do spolkové země Braniborsko zadrženo 251 běženců, uvedla policie s tím, že jde o rekordní víkendovou bilanci. Agentura AFP píše v součtu o bezmála 400 zatčených migrantech na německo-polském pomezí, neboť v Sasku bylo v posledních třech dnech zadrženo 76 a v Meklenbursku-Předním Pomořansku 55 migrantů.

Utečenci podle policie nejčastěji do Německa cestují ve větších skupinách, přičemž většinou jde o Iráčany a Syřany. Ostrahu hranice s Polskem posílila německá policie o hlídky na koních.

Magazín Der Spiegel napsal, že do konce září se do Německa přes hranici s Polskem nelegálně dostalo 1556 migrantů, z toho více než 1300 v samotném září. Většina z nich požádala v Německu o azyl.

Vlády několika členských zemí EU včetně Polska viní běloruský režim Alexandra Lukašenka, že posílá přes hranici migranty ve snaze destabilizovat Evropskou unii a pomstít se za unijní sankce. Polsko a pobaltské státy Litva a Lotyško začaly na svých hranicích s Běloruskem stavět ploty a jiné bariéry.