Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo jako první v Evropě pustilo do provozu dálkově ovládané auto

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Německá společnost Vay se stala první firmou, která dostala možnost nasadit na veřejné silnice v Evropě vozidlo bez řidiče uvnitř. Firma nabízí tzv. teledriving, což znamená, že vůz je dálkově ovládán lidmi z řídících stanic vzdálených několik kilometrů. Je to mezikrok k plné autonomii, uvedla agentura Bloomberg.

Firma získala povolení od města Hamburk jezdit na předem určených trasách. Společnost technologii testovala v upravených elektromobilech Kia více než tři roky.

"Nyní budeme pracovat s úřady na dalších krocích, abychom mohli nabídnout tuto službu externistům," uvedl generální ředitel firmy Vay Thomas von der Ohe, který dříve pracoval ve firmě zaměřené na samořízené vozy Zoox. "Měli bychom mluvit o měsících, ne o letech," dodal.

Služba Vay spočívá v tom, že vzdálený řidič, označovaný jako teledriver, dopraví elektromobil k zákazníkovi. Ten nastoupí a sám se odveze do požadovaného cíle. Teledriver pak vozidlo převezme a dopraví jej k dalšímu zákazníkovi.

Startup Vay získal od investorů na rozvoj své technologie zhruba 100 milionů USD (2,2 miliardy Kč). Mezi jeho investory jsou bývalý finanční ředitel Googlu Patrick Pichette, firma Kinnevik a společnost rizikového kapitálu Atomico.

Témata:  Německo doprava

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy