Podle údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) přibylo v Německu za posledních 24 hodin 278 obětí a celkový počet úmrtí spojených s covidem-19 dosáhl 126.420.

Od začátku pandemie před dvěma roky se v 83milionovém Německu blíží počet prokázaných případů nákazy koronavirem k 18 milionům. Skutečný počet je přitom ještě mnohem vyšší, protože odborníci předpokládají vysoký počet případů, které nejsou v údajích RKI zaznamenány. Testovací kapacity a zdravotní úřady jsou na mnoha místech na hranici svých možností a kontakty se sledují jen v omezené míře.

V Rakousku se za týden koronavirem nakazilo zhruba 314.000 lidí, aktivních případů infekce je nyní 434.000. Znamená to, že aktuálně má potvrzenou nákazu pět procent obyvatel, spočítala agentura APA. Sedmidenní incidence je na hodnotě 3495, tedy ještě mnohem vyšší než v Německu. V nemocnicích je s těžkým průběhem covidu-19 přes 3000 pacientů, o 418 více než před týdnem.

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.