reklama

Třiaosmdesátimilionové Německo tak má od začátku epidemie přes 2,7 milionu nakažených a 75.870 zemřelých.

Personální šéf úřadu německé kancléřky Helge Braun řekl v rozhovoru, který otiskl nedělník Bild am Sonntag, že Německo musí snížit počet infikovaných v nejbližších týdnech, jinak hrozí rozvoj variant, které budou odolné proti vakcínám. V nejhůře postižených regionech by mělo podle Brauna vyhlásit zákaz nočního vycházení.

"Jsme v nejnebezpečnější fázi pandemie, příští týdny určí, zda dokážeme pandemii dostat pod kontrolu," sdělil. Dodal, že pokud začne nakažených znovu rychle přibývat, vznikne nebezpečí, že příští mutace viru bude odolná proti vakcíně. "Pak budeme potřebovat vakcíny nové a začít očkovat od začátku," soudí Braun.

Kancléřka Angela Merkelová musela kvůli odporu veřejnosti odvolat plán uzávěry o Velikonocích, které měla zabránit rozvoje další vlny nákazy. Braun je ale stále pro zpřísňování a řekl, že v oblastech, kde připadne po sedm dní na 100.000 obyvatel 100 nakažených, by měla být vyhlášena uzávěra. "Tam mohou pomoci regionální zákazy nočního vycházení, protože nejvyšší míra nákazy pochází z domácích sešlostí," řekl.

V Německu v minulých týdnech začalo v důsledku nové varianty viru nakažených rychle přibývat. Braun očekává zlepšení až v květnu, kdy bude teplejší počasí a projeví se vliv očkování.

Dnes Německo vyřazuje Česko, Slovensko a rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko ze seznamu oblastí s mutacemi koronaviru. Na seznamu, který prakticky znemožnil cestování mezi Německem a Českem, byla republika od poloviny února. Nyní bude Německo nahlížet na Česko jako na oblast s vysokou mírou infekce stejně jako na Francii.

Rozvolnění se dotkne zejména nákladní dopravy, nyní povinné testování způsobovalo na hranicích velké komplikace. Turistika ale i nadále možná nebude, nezbytné cesty do Německa budou dál podmíněné jak negativním testem, tak nástupem do karantény.

Německo do kategorie s mutacemi koronaviru řadilo původně také francouzský hraniční departement Moselle, od pondělka ale spadá celá Francie z německého pohledu do kategorie země s vysokou mírou infekce a tomu se přizpůsobí i hraniční režim.

reklama