Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo na prahu epidemie Covid-19: Za pár měsíců může být až 10 milionů nakažených

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Počet nakažených novým typem koronaviru roste v Německu podle Institutu Roberta Kocha (RKI) exponenciálně. Když se ho nepodaří zpomalit, může být za dva až tři měsíce až deset milionů infikovaných. Institut, spadající pod ministerstvo zdravotnictví, počítá s tím, že může trvat i dva roky, než bude velká část obyvatel vůči koronaviru imunní a nákazu se podaří zastavit.

"Jsme na začátku epidemie, která ještě mnoho týdnů a měsíců bude v naší zemi," řekl na tiskové konferenci v Berlíně šéf RKI Lothar Wieler. K půlnoci bylo v Německu 8198 nakažených, což představuje nárůst o 1042 za 24 hodin. Na 100.000 obyvatel zatím spolková republika registruje 9,9 infikovaných.

Pressebriefing 18.3.2020: Aktuelle Informationen zu COVID-19 in Deutschland mit #RKI-Präsident Lothar H. Wieler https://t.co/natIARNmB3

— Robert Koch-Institut (@rki_de) March 18, 2020

Jaký dopad na šíření nákazy budou mít opatření přijatá centrální vládou i spolkovými zeměmi, se podle Wielera ukáže zhruba za dva týdny. "Když se nám nepodaří zredukovat účinně a na několik týdnů kontakty mezi lidmi, pak je možné, že za dva až tři měsíce budeme mít až deset milionů infikovaných v Německu," poznamenal s tím, že by to vedlo k přetížení zdravotnictví.

Nakažený by v takovém případě byl téměř každý osmý občan. Přispět k tomu, aby se tento scénář nenaplnil, podle něj může každý. O případném zpřísnění dosavadních opatření je podle Wielera nutné rozhodovat na základě konkrétního vývoje.

"Může trvat dva roky, než velká část obyvatel prodělá COVID-19, než bude imunní a infekce bude zastavena," podotkl dnes také.

Velmi očekávaný je v současné situaci večerní projev kancléřky Merkelové, která k občanům promluví ve 20:15. Podle vládní mluvčí Ulrike Demmerové se ale nedá počítat s tím, že by oznámila další opatření s dopady na každodenní život občanů. Ve spolkové republice se už několik dní diskutuje o možném zákazu vycházení, úřady prý ale zatím nic takového nechystají.

Dále však přibývá akcí, které bylo nutné odložit, nebo zcela zrušit. Třeba v Bavorsku se maturity neuskuteční v původně plánovaném termínu 30. dubna, ale až 20. května. V Berlíně zase organizátoři zrušili květnový letecký veletrh ILA, na který před dvěma lety přišlo na 180.000 návštěvníků.

Stále častěji se také mluví o možném nasazení armády v boji proti koronaviru, píše Die Welt. O její pomoc už dnes požádalo východoněmecké město Halle, v němž je 38 nakažených. O možném nasazení bundeswehru dnes s ministryní obrany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou jednal také saský premiér Michael Kretschmer kvůli až 60kilometrové zácpě, která se vytvořila u německo-polské hranice. Vojáci by podle něj mohli pomáhat při zásobování těch, kdo v kolonách uvázli.

Kvůli zpřísněným hraničním kontrolám odmítlo Německo v pondělí a úterý vstup do země celkem 21.000 lidem. Dnes také oznámilo, že dočasně zastavuje přijímání uprchlíků z humanitárních důvodů v rámci takzvaného resettlementu.

Témata:  Německo koronavirus (coronavirus) COVID-19 Angela Merkelová Bundeswehr

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 10:01

Britům se ulevilo. Král Karel III. je zpět, plán se nemění

Britský král Karel III. byl poprvé spatřen na veřejnosti po nedávné hospitalizaci způsobené vedlejšími účinky probíhající léčby rakoviny. Monarcha byl viděn, jak opouští Clarence House v Londýně, přičemž mával a usmíval se na přítomné příznivce. Jeho veřejné vystoupení přineslo úlevu mnoha občanům, kteří s obavami sledovali zprávy o jeho zdravotním stavu. ​

Zdroj: Martin Šnajdr

Další zprávy