reklama

"Jsme na začátku epidemie, která ještě mnoho týdnů a měsíců bude v naší zemi," řekl na tiskové konferenci v Berlíně šéf RKI Lothar Wieler. K půlnoci bylo v Německu 8198 nakažených, což představuje nárůst o 1042 za 24 hodin. Na 100.000 obyvatel zatím spolková republika registruje 9,9 infikovaných.

Jaký dopad na šíření nákazy budou mít opatření přijatá centrální vládou i spolkovými zeměmi, se podle Wielera ukáže zhruba za dva týdny. "Když se nám nepodaří zredukovat účinně a na několik týdnů kontakty mezi lidmi, pak je možné, že za dva až tři měsíce budeme mít až deset milionů infikovaných v Německu," poznamenal s tím, že by to vedlo k přetížení zdravotnictví.

Nakažený by v takovém případě byl téměř každý osmý občan. Přispět k tomu, aby se tento scénář nenaplnil, podle něj může každý. O případném zpřísnění dosavadních opatření je podle Wielera nutné rozhodovat na základě konkrétního vývoje.

"Může trvat dva roky, než velká část obyvatel prodělá COVID-19, než bude imunní a infekce bude zastavena," podotkl dnes také.

Velmi očekávaný je v současné situaci večerní projev kancléřky Merkelové, která k občanům promluví ve 20:15. Podle vládní mluvčí Ulrike Demmerové se ale nedá počítat s tím, že by oznámila další opatření s dopady na každodenní život občanů. Ve spolkové republice se už několik dní diskutuje o možném zákazu vycházení, úřady prý ale zatím nic takového nechystají.

Dále však přibývá akcí, které bylo nutné odložit, nebo zcela zrušit. Třeba v Bavorsku se maturity neuskuteční v původně plánovaném termínu 30. dubna, ale až 20. května. V Berlíně zase organizátoři zrušili květnový letecký veletrh ILA, na který před dvěma lety přišlo na 180.000 návštěvníků.

Stále častěji se také mluví o možném nasazení armády v boji proti koronaviru, píše Die Welt. O její pomoc už dnes požádalo východoněmecké město Halle, v němž je 38 nakažených. O možném nasazení bundeswehru dnes s ministryní obrany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou jednal také saský premiér Michael Kretschmer kvůli až 60kilometrové zácpě, která se vytvořila u německo-polské hranice. Vojáci by podle něj mohli pomáhat při zásobování těch, kdo v kolonách uvázli.

Kvůli zpřísněným hraničním kontrolám odmítlo Německo v pondělí a úterý vstup do země celkem 21.000 lidem. Dnes také oznámilo, že dočasně zastavuje přijímání uprchlíků z humanitárních důvodů v rámci takzvaného resettlementu.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama