Počet nakažených novým typem koronaviru roste v Německu podle Institutu Roberta Kocha (RKI) exponenciálně. Když se ho nepodaří zpomalit, může být za dva až tři měsíce až deset milionů infikovaných. Institut, spadající pod ministerstvo zdravotnictví, počítá s tím, že může trvat i dva roky, než bude velká část obyvatel vůči koronaviru imunní a nákazu se podaří zastavit.
"Jsme na začátku epidemie, která ještě mnoho týdnů a měsíců bude v naší zemi," řekl na tiskové konferenci v Berlíně šéf RKI Lothar Wieler. K půlnoci bylo v Německu 8198 nakažených, což představuje nárůst o 1042 za 24 hodin. Na 100.000 obyvatel zatím spolková republika registruje 9,9 infikovaných.
Pressebriefing 18.3.2020: Aktuelle Informationen zu COVID-19 in Deutschland mit #RKI-Präsident Lothar H. Wieler https://t.co/natIARNmB3
— Robert Koch-Institut (@rki_de) March 18, 2020
Jaký dopad na šíření nákazy budou mít opatření přijatá centrální vládou i spolkovými zeměmi, se podle Wielera ukáže zhruba za dva týdny. "Když se nám nepodaří zredukovat účinně a na několik týdnů kontakty mezi lidmi, pak je možné, že za dva až tři měsíce budeme mít až deset milionů infikovaných v Německu," poznamenal s tím, že by to vedlo k přetížení zdravotnictví.
Nakažený by v takovém případě byl téměř každý osmý občan. Přispět k tomu, aby se tento scénář nenaplnil, podle něj může každý. O případném zpřísnění dosavadních opatření je podle Wielera nutné rozhodovat na základě konkrétního vývoje.
"Může trvat dva roky, než velká část obyvatel prodělá COVID-19, než bude imunní a infekce bude zastavena," podotkl dnes také.
Velmi očekávaný je v současné situaci večerní projev kancléřky Merkelové, která k občanům promluví ve 20:15. Podle vládní mluvčí Ulrike Demmerové se ale nedá počítat s tím, že by oznámila další opatření s dopady na každodenní život občanů. Ve spolkové republice se už několik dní diskutuje o možném zákazu vycházení, úřady prý ale zatím nic takového nechystají.
Dále však přibývá akcí, které bylo nutné odložit, nebo zcela zrušit. Třeba v Bavorsku se maturity neuskuteční v původně plánovaném termínu 30. dubna, ale až 20. května. V Berlíně zase organizátoři zrušili květnový letecký veletrh ILA, na který před dvěma lety přišlo na 180.000 návštěvníků.
Stále častěji se také mluví o možném nasazení armády v boji proti koronaviru, píše Die Welt. O její pomoc už dnes požádalo východoněmecké město Halle, v němž je 38 nakažených. O možném nasazení bundeswehru dnes s ministryní obrany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou jednal také saský premiér Michael Kretschmer kvůli až 60kilometrové zácpě, která se vytvořila u německo-polské hranice. Vojáci by podle něj mohli pomáhat při zásobování těch, kdo v kolonách uvázli.
Kvůli zpřísněným hraničním kontrolám odmítlo Německo v pondělí a úterý vstup do země celkem 21.000 lidem. Dnes také oznámilo, že dočasně zastavuje přijímání uprchlíků z humanitárních důvodů v rámci takzvaného resettlementu.
Témata: Německo, koronavirus (coronavirus) COVID-19, Angela Merkelová, Bundeswehr
Související
19. listopadu 2024 15:42
19. listopadu 2024 9:30
15. listopadu 2024 16:36
7. listopadu 2024 20:11
22. října 2024 17:22